Automation and finite element analysis of a desktop CNC lathe
Masaüstü bir CNC tornanın otomasyonu ve sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
  1. Tez No: 652701
  2. Yazar: UĞUR TUTKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, bir masaüstü CNC torna tezgahının realistik modellenmesi, sonlu elemanlar analizi, otomasyonu ve tornalama deneylerini içermektedir. Analiz modeli için çok gövdeli esnek bir sistem oluşturulmuş ve bu çok gövdeli model üzerinde statik analizler yapılmıştır. Montaj modeli, eleman olarak adlandırılan hareket alt montajlarından oluşmaktadır. Her eleman, ortak bir rijit gövde hareketine sahip parça veya alt montaj modellerinden oluşmaktadır. Statik analizlerden elde edilen gerilme ve özellikle kesici ucun yer değiştirme miktarı incelenmiş ve tornada üretilecek parçaların hassasiyeti ile ilgili bir ilişki ortaya konulmaya çalışılmıştır. Analiz bölümünden sonra tornalama deneyleri yapılmıştır. Deneyler için, iş parçası olarak 316-L paslanmaz çelik çubuk kullanılmıştır. Farklı kesme parametre seviyeleri ile altı deney yapılmıştır. Bu deneylerle kesme parametreleri ve yüzey kalitesi arasındaki ilişkiler ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca torna tezgahının optimum çalışma aralığı da belirlenmiştir. Çalışmanın otomasyon kısmı için, takım tutucu MACH3 programındaki ayarlarla otomatikleştirilmiştir. Ayrıca, takım tutucu üzerindeki pnömatik parça ve spindle motorunun hız kontrolü de MACH3'e yazılan kodlarla otomatikleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study contains the realistic modelling, finite element analysis, automation and turning experiments of a desktop CNC lathe. For the analysis model, a multi-body flexible system has been created and the static analyzes have been performed on this multi-body model. The assembly model consists of motion sub-assemblies which are called members. Each member consists of models of parts or sub-assemblies which have a common rigid body motion. The stress obtained from the static analyzes and especially the amount of displacement of the insert was examined and it was tried to establish a relationship with the precision of the parts to be produced on the machine. After the analysis part, the turning experiments have been performed. For the experiments, 316-L stainless steel bar has been used as the workpiece. With different cutting parameter levels, six experiments have been done. With these experiments, the relationships between cutting parameters and surface quality have been established. Also, the optimum working range of the lathe has been determined. For the automation part of the study, the tool holder has been automated with the adjustments on the MACH3 program. In addition, the pneumatic part on the tool holder and the speed control of the spindle motor has been automated with the codes in the program too.