Europeanization of Turkish media: How are the European Union related developments covered in Turkish newspapers?
Türk medyasının Avrupalılaşması: Avrupa Birliği ile ilgili gelişmeler Türkiye'deki gazetelerde nasıl ele alınıyor?
  1. Tez No: 387966
  2. Yazar: ÖZGE BİRİŞİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR RUMELİLİ, PROF. DR. FUAT KEYMAN, YRD. DOÇ. DR. ESRA ARSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, International Relations, Communication Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmada, Türk medyasında Avrupalılaşma'yı incelemekteyim. Avrupalılaşma, hakim ulusal söylemlerin bir adım ötesine geçerek, Avrupa Birliği meselelerinde benzer perspektifler geliştirip, AB haberlerine benzer seviyelerde ilgi göstermek ve benzer haber içeriklerine sahip olmak şeklinde yorumlanabilir. Avrupalılaşma, aynı zamanda medyanın AB ile ilgili gelişmeler hakkında okuyucuya doğru bilgi akışı sağlamak ve gerekli bilgiyi verebilme görevini de yerine getirebilmesidir.Literatürde, AB medyasındaki durumla ilgili çeşitli çalışmalar bulunmaktadır. Bu tez ise, Türk medyası ile ilgili benzer bir araştırmanın literatürdeki eksikliğini gidermeyi ve Türk medyasındaki mevcut durumu resmetmeyi amaçlamaktadır. Savunmamı belirlediğim iki olayı inceleyerek karşılaştırmalı bir analiz şeklinde sunuyorum. Seçtiğim ilk olay, direkt olarak Türkiye'nin AB üyeliğini ilgilendiren bir gelişme (sekiz müzakere faslının 2006'da geçici olarak kapatılması) ve ikincisi ise 2007'de onaylanan Lizbon Anlaşması'dır. Her iki olayı da, altı farklı gazetede belirli zaman aralıklarında yayımlanan ilgili haber ve makale içerikleri üzerinden incelediğim araştırmada şu sonuç ortaya çıkmaktadır: Avrupalılaşma, benzer ilgi, odaklanılan konular ve haber sayısı açısından ilk olayda gözlemlenebilirken, Avrupa'nın geleceğini etkileyecek derecede önemli bir gelişme, Türk medyasında kendine neredeyse hiç yer bulamamaktadır. Bunun yanısıra, içerikler ve haberin nasıl yorumlandığı, gazetelerin ideolojik yaklaşımları ve hükümete yönelik görüşlerine gore belirgin farklılıklar göstermektedir. Ayrıca, gazetelerde müzakere fasıllarının kapatılması ile ilgili yeterli bilgi verilirken, genel AB gelişmeleri ve Lizbon Anlaşması ile bilgi verilmemektedir. Bu da AB ile ilgili gelişmelerin ulusallaştırılması olarak yorumlanabilir.
Özet (Çeviri)
In this study I examine the extent to which elements of Europeanization are present in the Turkish media. Europeanization in media means going beyond predominant national discourses, developing similar perspectives and having similar levels of attention and similar amounts of news coverage on the developments about the European Union. It also refers to fulfilling the responsibility of providing an adequate flow of information about the EU related news.While there are numerous analyses of Europeanization of member states' media in the related literature, a comparable analysis of the Turkish media is lacking. This study aims to fill this gap with a comparative analysis of Turkish dailies' coverage of two key events: the first case is directly related to Turkey?s EU accession process (partial freezing of negotiation talks in 2006), the second case is a general EU development (Lisbon Treaty). I conducted a quantitative analysis on the related news and columns of six Turkish dailies within the specified time periods. This analysis reveals that Europeanization trend is only observed in the first case, whereas a prominent development about the future of the EU cannot find any place in the news. Furthermore, while news contents are similar, the same issue is reflected differently in newspapers depending on their ideology and pro / anti government stances. Besides, newspapers do not provide sufficient information about the EU related issues except when the issue is related to Turkeys own EU agenda.