Yöneticilerin okulla ilgili karar verirken etkilendiği etkenler
The factors that the managers are affected whi̇le maki̇ng deci̇si̇ons about school
- Tez No: 388056
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMRA ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışma İzmir ilinde bulunan resmi ve özel ilk ve ortaokullarında görev yapan yöneticilerin karar verirken etkilendiği etkenleri belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmanın örneklemini, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında İzmir ilindeki toplam 8 ilk ve ortaokulda görev yapan 250 ilk ve ortaokul öğretmenlerine uygulanmış ve veriler toplanmıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Yöneticilerin okulla ilgili karar verirken etkilendiği etkenler”anketi kullanılmıştır. Yöneticilerin okulla ilgili karar verirken etkilendiği etkenler belirlemek amacıyla, anketteki bağımsız değişkenlere ait frekansları ve ( % ) Yüzde değerleri tespit edilmiştir. Anket kullanılarak elde edilen sonuçların, araştırmaya katılan öğretmenlerin cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, çalıştığı okul türü, okuldaki görev süresi değişkenlerine bağlı olarak anlamlı farklılık gösterip göstermediği test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was performed in order to determine the factors by which the administrators who work at formal and private elementary and secondary schools that are located in the city of Izmir are influenced while they are making decisions. The sample of this research was applied to the 250 teachers of elementary and secondary schools who work at totally 8 elementary and secondary schools in the city of Izmir in 2013-2014 educational year and the data were collected.In the research, the questionnaire called“The factors by which the administrators are influenced while making decisions related to school”that was formed by the researcher was used in order to collect data. With the purpose to determine the factors by which the administrators are influenced while they are making decisions about school, the frequencies and per cent (%) values belonging to the independent parameters in the questionnaire were determined.