Ekmeklik Buğday (triticum aestivum l.) anter kültüründe genotip besi ortamı ve besi ortamı katılaştırma maddesinin haploid bitki üretimine etkileri üzerinde araştırmalar
- Tez No: 38808
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HATİPOĞLU RÜŞTÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
oz Ekmeklik buğday (Triticum aestivum L.) anter kültüründe genotip, besi ortamı ve besi ortamı katılaştırma maddesinin haploid bitki üretimine etkisini saptamak amacıyla yürütülen bu araştırmada, Ç.Ü. Z.F. I'arla Bitkileri Bölümü ıslah programlarında yer alan 10 ekmeklik buğday çeşit ve hattından alınan, amerler iki farklı besi ortamı (85D12 ve P2) ve üç farklı besi ortamı katılaştırma maddesinde (agar, buğday nişastası ve mısır nişastası) kültüre alınmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, reaksiyon gösteren anter oram ve rejenerasyon oranının büyük ölçüde genotip, besi ortamı ve besi ortamı katılaştırma maddesinin etkisi altında olduğu, hem reaksiyon gösteren anter oram hem de rejenerasyon oranı açısından P2 ortamının 85D12 ortamına göre daha üstün olduğu ve ortalama değerlere göre reaksiyon ve rejenerasyon oranlarının agar ve buğday nişastasında benzer ancak bunların mısır nişastasından istatıstıki olarak yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This study was conducted to determine the effects of genotypes, nutrient media and gelling agents on haploid production from anthers of common wheal (']'. flSJiuun L.). In the study, the anthers of 10 of wheat cultivars and lines which are used m the breeding programmes of Field Crops Department of Agricultural Faculty, Çukurova University were cultured in two different nutrient media (P2 and 85D12) solidified with one of the three different gelling agents (agar, wheat starch and corn starch). The results of the study showed that, both frequency of responding anthers and regeneration rate were significantly influenced by genotypes, nutrient media and gelling agents. P2-medium was more effective than 85D12-medium in both frequency of responding anthers and regeneration rate. There was no significant differences between agar and wheat starch but both of them were more effective than corn starch in both frequency of responding anthers and regeneration rate.