Effect of nutrition in late prognanly and early lactation on the milk production in aassi ewes
  1. Tez No: 38809
  2. Yazar: ADİL İSMAİL EL-AWAD
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OKTAY GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
VII ÖZ îvesi koyunlarında gebelik sonu. laktasyon bası ve ortası performanslarına besleme düzeyinin etkilerini araştırmak amacıyla 2x2x2x2 faktöryal deneme deseni içinde 48 bas koyun, her biri iki düzeydeki dört faktöre rasgele ayrılmıştır. Gebeliğin son üç haftasında koyunlara 1) günde 100g canlı ağırlık artısı sağlayacak yeterli bir rasyon (GR) ve 2) canlı ağırlığı sabit tutacak gereksinmenin altında bir rasyon (GL) verilmiştir. Laktasyon basında iki farklı düzeyde enerji verilmiş olup bunlar 1) canlı ağırlığı sabit tutacak yeterli enerji içeren bir rasyon (ER) ve de günde canlı ağırlığı 0.15 kg düşürecek bir rasyondur (EL). Gerek laktasyon basında, gerekse laktasyon ortasında iki farklı düzeyde protein verilmiş ve bunlar ARC (1992) normlarına göre hazırlanmış olan yeterli protein rasyonu (PR) ve ARC (1984) normlarına göre hazırlanmış olan düşük proteinli (PL) rasyondur. Ayrıca 12 MJ enerji içeren ancak iki farklı düzeyde elyaf (selüloz) sahip rasyonlar (1-yüksek elyaf içeren rasyon (FH) ve 2-düsük. eltyaf içeren rasyon (FL) laktasyon ortasından itibaren A ve B devrelerinde guruplar yer değiştirerek (cross-over) verilmiştir. Koyunların gebelik sonunda canlı ağırlık artışları GH ve GL için sırası ile 2.7 ve 0.7 kg olarak bulunmuştur. Gebelik sunu besleme düzeyi koyunların laktasyon performansını ve kuzuların büyümesini önemli düzeyde etkilememiştir. Laktasyon basında ME alımı, ER ve EL rejimi, altındaki koyunlarda sırası ile 14,9 ve 10.8 MJ/gün olmuştur. EL beklenenden &7Q daha az canlı ağırlık kaybına ve süt veriminde azalmaya neden olmuştur. EH ve EL muamel es indeki koyunların kuzuları, 15. ve 42: günler arasında sırası ile günlük 236 ve 212 g ağırlık artısı sergilemişlerdir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT In a 24 factorial arrangement, 48 Awassi ewes were allotted to four factors, each two levels, to examine the effect of plane of nutrition in late pregnancy, early and mid lactation on performance of the Awassi ewes. In the last three weeks of gestation the ewes were fed: (1) According to requirement (GR) to allow total LW to increase by 100 g/d, and (2) below requirement (GL) to maintain total LW constant. In early lactation there were two levels of energy: (1) energy requirement (ER) intended to maintain LW constant, and (2) low energy (EL) aimed to decrease LW by 0.15 kg/d. There were two levels of protein in bom early and mid lactation: (1) requirement protein (PR) according to AFRC (1992) and (2) low protein (PL) according to ARC (1984). There were two levels of fiber in mid lactation, applied in two phases A and B with cross-over in the beginning of phase B, comprising (1) high fiber diet (FH) and (2) low fiber diet (FL), calculated to provide 12 MJ of ME/kg DM. Ewes LW change in late pregnancy was 2.7 and 0.7 kg for GH and GL respectively. Planes of nutrition in late pregnancy did not significantly affect the ewes' milk yields or lambs' growth rate. ME intake in early lactation was 14.9 and 10.8 MJ/day for ewes in ER and EL respectively. EL resulted in 70 per cent less LW loss than was expected and also reduced milk yield. Lambs' daily growth (days 15 to 42) was 236 and 212 g for lambs reared by ewes offered ER and EL respectively.