Boğazkere, Öküzgöze ve emir üzümlerinin cibrelerinden tartarik asit üretimi
A Research study on the production of tartaric acid from, Öküzgözü, Emir and Boğazkere grapes bmaces
- Tez No: 38807
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET CANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
VI ÖZ Dünya nüfusunun artışı ve azalan kaynaklar, değerli artıkların işlenmesini zorunlu kılmıştır. Bu nedenle, şaraba işlenen Nevşehir-Urgüp Bölgesinin Emir ve Elazığ Bölgesinin Öküzgözü ve Boğazkere üzümlerinin cibrelerinden tartarik asit üretimi ele alınmıştır. Tartarik asit üretiminde sıcak su ekstraksiyonu ve seyreltik asit ekstraksiyonu olmak üzere iki değişik uygulamadan yararlanılmıştır. Bu uygulamalar sonucu elde edilen ekstrakt içerisine CaCÛ3 ve CaCl2 ilave edilmiş ve tartarik asit tuzları kalsiyum tartarat halinde çoktürülmüştür. Daha sonra kalsiyum tartarat, sülfürik asit kullanılarak tartarik asite çevrilmiş ve tartarik asit aktif karbonla rengi alınıp vakum altında 70 * C ' de kurutularak, kristal halde elde edilmiştir. Elde edilen kalsiyum tartarat miktarı, seyreltik asit ve sıcak su uygulamalarına göre, Emir üzümü cibresinde X 1.25-2.09, Öküzgözünde Xl.69-2.54 ve Boğazkere'de %1.96-3-ll arasında değişmiştir. Kalsiyum tartaratlardaki tartarik asit oranları ise Emirde X43.86. Öküzgözünde 143.84 ve Boğazkere'de X44.05 olarak belirlenmiştir. Elde edilen tartarik asit miktarları, seyreltik asit ve sıcak su uygulamalarına gore sırasıyla, Emir'de % 0.42-0.55. Oküzgözü'nde X0.53-0.80 ve Boğazkere'de X0.58-l.07 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Increasing world population and decreasing resources utilization of residues are become very important and popular. In this respect production tartaric acid were eiamined from pomace which were wine making residue of grapes cultivators of Emir from Nevşehir-Urgup Region and Okuzgozu and Bogazkere from Elazığ Region. In production of tartaric acid, two different extraction methods, were applied. These methods which were hot water and dilute acid were usedior extraction tartrate from pomace. After, based on analysis, calculated amounts of CaCÛ3 and CaCl2 were added to the extract and tartaric acid salts were precipitated as a calcium tartrate. Then calcium tartrate obtained was converted to tartaric acid by treatment with sulfuric acid and tartaric acid was decolourized by means of active carbon and crystallized under vacuum at 70 ° C The amounts of calcium tartrate obtained through dilute acid and hot water extraction, from Emir, Okuzgozu and Bogazkere were 1.3-2.1 % from, 1.7-2.5 X and 2.0 -3.1% respectively. Tartaric acid content of calcium tartrates which were produced from Emir, Okuzgozu and Bogazkere grape pomaces were 43.86 %, 43.84 and 44.05 % respectively. Tartaric acid amounts from calcium tartrates recovered from Emir, Okuzgozu and Bogazkere grape pomace which were processed from both extraction and were 0.42- 0.55 %. 0.53-0.80 % and 0.58-1.07 % respectively.