Doğrusal kesirli programlamanın çelik imal eden bir işletmede uygulanması
Application of linear fractional programming to a steel producing company
  1. Tez No: 38818
  2. Yazar: MURAT ATAŞER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RAFİG TAGIYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
59 ÖZET Bu çalışmada, yöneylem araştırmasının bir dalı olan doğrusal kesirli programlama konu alınmıştır. Aynı konunun yöneylem içerisindeki yeri ayrıntılı olarak verilmiş ve çözüm yöntemlerinden 3 tanesi anlatılmıştır. Daha sonra, çelik imal eden bir işletmede, hem doğrusal kesirli programlama hem de doğrusal programlama uygulanmış karşılaştırılmıştır. Uygulamaya ait problemlerin çözümünde Q.S. bilgisayar programı kullanılmış, bu yüzden yeni bir bilgisayar programı geliştirmeye gerek kalmamıştır.
Özet (Çeviri)
60 SUMMARY In this work, a branch of operations research, linear fractional programming is the subject. The position of the subject is given in operational research and three methods of its are written. Then, both linear fractional programming and linear programming are practiced in a steel producing company and compared. The practice problems have been solved by Q.S. computer program, so there was no need to evaluate a new computer program.