Delme-patlama işlerinde kayaçların mukavemeti ve Hekimhan Deveci Demir Madenindeki uygulamaları
  1. Tez No: 38833
  2. Yazar: ÜMİT ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MESUT ANIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
¥11 ÖZ Bu çalışmada, delme - patlatma teknikleri ve işlemlerdeki etken oku parametreler araştırılmıştır. Hekimhan - Deveci Demir Madeninden alınan örneklere Çukurova Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümü Kaya Mekaniği laboratuarında Nokta Yük ve Tek Eksenli Basma testleri yapılmış ve formasyon özellikleri tesbit edilmiştir. FORTRAN 77 programlama dili ile 8 farka, delme - patlatma yaklaşımı kullanılarak PÂTDIZ isimli bir bilgisayar programı yazılmıştır. Daha sonra bu yaklaşımların bilgisayarla elde edilen, sonuçları Deveci Madeninde denenmiş ve bu araş. için en iyi modelin tesbitine çalışılmışlar. Arazideki detaylı çalışmaların sonucunda Deveci madeninde Serpantin için TAMROCK yaklaşımının, Siderit için ise ARIOGLÜ yaklaşımının en iyi sonucu verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VIII ABSTRACT In this study, drilling - blasting techniques and effectual parameters on the operations were investigated. Point load and uniaxial compressive strength tests were applied for the samples taken from HeMmhan - Deveci Iron Mine at the Rock Mechanics Laboratory of the Mining Engineering Department, Çukurova University and the properties of the formation were determined. A computer programme called PATDIZ was written with FORTRAN 77 by «sing 8 different drilling - blasting approaches and used for the design of the drilling - blasting at the Hekimhan - Deveci Iron Mine. Later, the results produced by PATDIZ of these approaches were tested at Deveci mine to find the best suited model for die area. As a result of detailed studies at the field, it is observed that in Deveci mine TAMROCK approach gives better results for Serpantine, but for Siderite ore ARIOGLU approach suits the best