Toros dağ köylerinde arıcılığı geliştirme olanakları
Studies on the development of beekeeping in the taurus mountain villages
- Tez No: 38834
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN KAFTANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
oz Bu çalışma Toros Dağ Köylerinde arıcılıkla uğraşan çiftçilerin mevcut durumlarınm tesbit}, ana an yemlemenin koloni gelişmesine ve bal verimine olan etkilerinin incelenmesi amacıyla yürütülmüştür. Bölgenin arıcılık için oldukça uygun olduğu, çiftçilerin koloni sayılarını sürekli olarak artırdıkları fakat an hastalık ve parazitlerinin yaygın olması, bölgede ana nektar akımının kısa sürmesi ve gezginci ancılığın gereği gibi yapılamaması nedeniyle bal üretimi ve bal verin inin oldukça düşük olduğu tesbit edilmiştir. Ana an yeni] eme çalışmasında ana ansı yenilenen kolonilerin yenilenmeyenlere göre daha hızlı geliştiği ve daha fazla bal ürettikleri belirlenmiştir. Ancılar 1994 ve 1995 yıllarında bal ve oğul üretiminden çiftçi basma sırasıyla ortalama 38.850.000 T.L. (1.295 $) ve 90.387.500 T.L (1.833 $) brüt kazanç sağlamışlardır. Toros Dağ Köylerindeki ancılar ancılıktan 1994 ve 1995 yıllarında sırasıyla toplam 62Jl.600.000 T.L. (20.720 $) ve 1.446.200.000 T.L. (30.129 $) brüt gelir elde etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study was conducted to determine the current status of farmers in the Taurus Mountain Villages, profitability of beekeeping in the area; effects of requeening on the development of the colonies and honey yield. It was found that the Taurus Mountains are suitable for beekeeping, however honey production is low due to the short main nectar season and existance of honeybee diseases and parasites, j Requeening colonies with young and productive queens increased the colony development and honey yield. ! The beekeepers had an average of 38,850,000 T.L. ($ 1,295), 90,387,500 T.L. ($ 1,833) gross income from honey production and swarms in 1994 and 1995, respectively. They made a total of 621,600,000 T.L. ($ 20,720), 1,446,200,000 T.L. ($ 30.129) income from beekeeping in the Taurus Mountain Villages in 1994 and 1995, respectively.