Adana İlinde tüketime sunulan bazı süt ürünlerinin fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından standartlara uğgunluğunun araştırılması
Suitability to the standarts of chemical and physical qualities of some dairy productssolt in Adana
  1. Tez No: 38832
  2. Yazar: ZEHRA AYKANAT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA KONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
IX ÖZ Bu araştırmada, Adana ilinde tüketime sunulan; beyaz, kaşar, tulum peynirleri ile yoğurt ve tereyag örneklerinin bazı özellikleri belirlenerek, bulgular ilgili standardlarla karşılaştırılmıştır. Çalışma sonucunda, ambalaj özellikleri açısından sadece beyaz peynirlerin % 44.23'ü, kaşar peynirlerinin % 40.00' ı, tulum peynirlerinin % 22. 22 'si, yoğurtların % 26. 42' si ve tereyagların % 44. 44' ünün ve kimyasal özellikleri açısından da yine beyaz peynirlerin % 40.38' i, kaşar peynirlerinin % 20.00' si yoğurtların % 26.42 'si ve tereyagların % 22. 22 'sinin ilgili standardlara uygun olduğu saptanmıştır. Tulum peyniri örneklerinin tamamı kimyasal özellikleri açısından standard dışı bulunmuştur. Hem ambalaj nitelikleri hem de fiziksel ve kimyasal özellikleri açısından, beyaz peynir örneklerinin sadece % 12. 50' si, kaşar peyniri örneklerinin % 20.00' si, tulum peyniri örneklerinin hiçbirinin, yogurt örneklerinin % 13. 20' si, ve tereyag örneklerinin de % 44. 44 'ünün ilgili standardlara uygun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research same (properties) qualities of white pickled cheese, kashar cheese, tulum ( skin hag) cheese yogurt and butter sold in Adana province were determined and compared with the relevand Turkish Standards. Results indicated that from packing and labeling point of view only 44.23 % of the white cheese, 22.22 % of the tulum cheese, 26.42 % of the yogurt and 44.44 % of the butter samples were fit to the standards. As for cheese, 20.00 % of the kashar cheese, 0.00 % for the tulum cheese and 22.22 % of the butter were fit to standars. The percentage distribution of the samples which fitted to the standards from all the qualities under consideration (namely packing and physical and chemical composition ) were only 12.5 % for the white cheese, 20.00 % for the kashar cheese, 0.00 % for the tulum cheese, 13.20 % for the yogurt and 22.22 % for the butter samples analysed.