2011 military intervention in Libya: Prevalence of realist principles or humanitarian norms?
2011 Libya askeri müdahalesi: Realist ilkelerin veya insani normların egemenliği?
  1. Tez No: 388336
  2. Yazar: MUSTAFA ABBAS HUSSAIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE PINAR GÖZEN ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Dünya, 2011 yılında başlayan ve Arap Baharı adıyla bilinen olayları şaşkınlıkla karşılamıştı. Egemen rejimlerin protestoculara karşı şiddetli reaksiyonları, özellikle Libya vakasında, Batı Dünyası için siyasi ve etik ikilemler ortaya çıkarttı. Bu bağlamda, bu tez uluslararası toplumun insani krizlere cevabında insani unsurların ulusal/stratejik çıkarlara kıyasla önemini ve etkisini incelerken esas olarak Libya'ya yapılan müdahalenin ardındaki motivasyonları sorgular. Bu amaçla, tez özel olarak Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 1973 no'lu kararı temelinde Fransa, İngiltere, ABD ve Almanya gibi başlıca NATO üyelerinin tutumlarını incelemektedir. Buna göre, varılan sonuç şudur: Libya vakası Koruma Sorumluluğu'nun (R2P) uygulanması açısından her ne kadar son derece önemli bir vaka olsa da, müdahale kararının tamamen insancıl unsurlar göz önünde bulundurularak alındığını söylemek mümkün değildir, daha ziyade karar müdahaleyi yapan lider devletlerin milli çıkarlarınca belirlenmiştir. Bu bağlamda, Libya vakası gerçek bir R2P uygulaması örneği olabilecekken aksine R2P anlayışını zora sokan ve Suriye'de güç kullanımı yönünde bir çözümün reddedilmesine temel sağlayan bir vaka olmuştur. Anahtar Sözcükler İnsani Müdahale, Koruma Sorumluluğu, Libya Ulusal çıkarlar, Karar 1973, Arap Baharı.
Özet (Çeviri)
The world was surprised by the events of the 'Arab Spring' in early 2011. The violent reaction of the ruling regimes against the protestors, especially in the case of Libya, caused political and moral dilemmas for the Western World. In this context, this thesis examines the importance and influence of humanitarian considerations in comparison to national/strategic interests in the international community's responses to humanitarian crises, and questions the motives behind the Libyan intervention. To this end, the thesis specifically focuses on the positions of some key NATO members, namely that of France, the UK, the US as well as Germany, regarding United Nations Security Council Resolution 1973. Accordingly, this thesis concludes that despite the significance of the Libyan case in terms of the implementation of the responsibility to protect (R2P), the decision to undertake an intervention in Libya was not purely humanitarian oriented, but was rather driven by leading interveners' national interests. In this vein, while the case of Libya could have been the very first example of a genuine R2P implementation, it rather became a basis for challenging R2P as well as refusing any coercive action in Syria. Key Words Humanitarian Intervention, Responsibility to Protect, Libya, National Interests,Resolution 1973, Arab Spring.