A system dynamics approach to economic growth model from a demographic perspective: An economic demography model proposal
Ekonomik büyüme modeline demografik bakış açısı ile bir sistem dinamiği yaklaşımı: Bir ekonomik demografi modeli önerisi
  1. Tez No: 388337
  2. Yazar: GÖZDEM DURAL SELÇUK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN TUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Demografik geçiş sürecinin sonlarına doğru, nüfusun üssel büyümesine dair kaygılar yerini nüfus yaşlanmasına bırakmıştır. Birçok Avrupa ülkesi demografik geçişi deneyimlerken; yaş yapılarındaki değişim beraberinde artan sağlık harcamaları ve emeklilik ödemeleri olarak ekonomik yükler getirmiştir. Aynı demografik geçişin gelişmekte olan ülkelerde de başlamak üzere olduğu görülmektedir. Geçiş sürecinin başında veya sonunda olduğu fark etmeksizin, her ülke kendi toplumsal politikalarını değişen ekonomik ve demografik koşullara göre adapte etmelidir. Bu anlamda, resmi kurumlar ülkenin ekonomik ve demografik dinamiklerini incelemek ve buna bağlı olarak geliştirilecek politika alternatiflerini değerlendirmek için profesyonel karar destek araçlarına ihtiyaç duymaktadır. Bu çalışmada politika yapıcıların doğurganlık, eğitim, insan sermayesi ve teknoloji dinamiklerini derinlemesine inceleyebilmeleri için bir ekonomik demografi modeli geliştirilmektedir. Önerilen model; ekonomik büyüme modelini, geleneksel demografi aracı olan kuşak bileşen yöntemi ile birleştirmektedir. Böylece model, kullanıcısına; ölümlülüğün dışsal değişken olması varsayımı altında, nüfusun yaş ve cinsiyet yapısını; doğurganlık, eğitim, insan sermayesi ve teknoloji içsel değişkenleri ile olan etkileşimi üzerinden sunmaktadır. Kavramsal modelin geliştirilmesinin ardından, model deneysel açıdan test edilmesi amacı ile sistem dinamiği ortamına aktarılmaktadır. Deneysel çıktılar göstermektedir ki; ekonomik demografi modeli tutarlı bir bütünlük içinde çalışmakta ve güvenilir sonuçlar vermektedir. Buna ek olarak, modelin verifikasyon ve validasyonu için uç koşul testleri ve duyarlılık analizi de yapılmış ve geliştirilen modelin etkililiğinin ve tutarlılığının, uç koşullarda ve değişen parametre setlerinde dahi korunduğu ortaya koyulmuştur. Anahtar Sözcükler Ekonomik büyüme, demografik geçiĢ teorisi, tümleĢik büyüme teorisi, sistem dinamiği, kuĢak bileĢen modellemesi
Özet (Çeviri)
The early concerns about exponential growth of population gave way to population aging towards the end of demographic transition period. Many European countries have gone through the demographic transition and the change in their age structure is accompanied by the evolving economic burdens in terms of high health care expenses and pension payments. The same transition is about to start in developing countries. Either it is at the beginning or at completion of the transition, each country should adopt its public policies due to the changing demographic and economic conditions. In that sense, governmental agencies need professional decision support tools to explore the dynamics of the economy and demography of a country and evaluate possible policy alternatives accordingly. In this study, we develop an economic demography model to aid the policy makers to delve into the fertility, education, human capital and technology dynamics of a population. The proposed model integrates economic growth model with the conventional demographic tool of cohort component modeling. Hence, it provides the user with the population age and sex structure in interaction with the endogenous fertility, education, and human capital and technology variables under the assumption of exogenous mortality. After the development of conceptual model, we transfer it into the system dynamics environment and test the model experimentally. In the light of the experimental outcomes, we can conclude that the economic demography model works out in coherence and yields reliable results. Furthermore, we perform extreme condition tests and sensitivity analysis for the sake of verification and validation. As a consequence, we demonstrate that the model keeps its effectiveness and coherence even under the extreme conditions and varying parameter settings. Key Words Economic growth, demographic transition theory, unified growth theory, system dynamics, cohort component modelling