Kitapçı Arakel'in yayın katalogları
Bookseller Arakel's publishing catalogs
- Tez No: 388335
- Danışmanlar: PROF. DR. S. DİLEK YALÇIN ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bibliyografya, Bilgi ve Belge Yönetimi, Bibliography, Information and Records Management
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
19. yüzyılda Osmanlı Devleti'nde meydana gelen siyasal ve kültürel değişimler, kitapçılık sektörünün de daha modern ve profesyonel bir hâle bürünmesine yol açmıştır. Bu dönemde İstanbul'un Babıali Caddesi'nde peş peşe Batılı tarzda kitapçılar açılmıştır. Bunların ilklerinden birisi de Kitapçı Arakel Tozluyan Efendi'nin dükkânıdır. Kitapçı Arakel'in kâr marjını arttırmak ve daha fazla okura daha kaliteli kitaplar ulaştırmak amacıyla geliştirdiği satış stratejilerinden birisi Esami-i Kütüb adı altında çıkarılan yayın kataloglarıdır. Bir tür bibliyografya işlevi de bulunan bu katalogların ilkini Kitapçı Arakel hazırlamıştır. Daha sonra Babıali Caddesi'ndeki diğer kitapçılar da onun gibi katalog hazırlama ve dağıtma yöntemini tercih etmişlerdir. Bu katalogların bir diğer işlevi de Osmanlı'da o dönemde en çok okunan edebiyat eserlerinin envanterini çıkarıyor olmasıdır. Bu tez çalışmasının amacı, dönemin edebiyat algısının ne olduğunu anlamak açısından büyük önem taşıyan Arakel'in yayın kataloglarının incelenmesidir. Ayrıca tarihsel değerinin çözümlenmesidir. Anahtar Sözcükler Arakel, Yayıncılık, Katalog, Esami-i Kütüb, Kitap, Kitapçılık, Kültür Tarihi, Popüler Edebiyat
Özet (Çeviri)
Political and cultural changes which occured in The Ottoman Empire during the 19th century have made bookselling industry become more modern and professional as well. In this century, Western-style bookshops were opened one after another in İstanbul Babıali Street. One of these first shops is bookseller Arakel Tozluyan Efendi's shop. The sales strategy named Esami-i Kütüb which was developed by bookseller Arakel had the aim of increasing profit margin and conveyin more quality books to more readers. The first of these catalogs which also served a function in some kind of bibliography was formed by him. After that other booksellers which had shops in Babıali chose to form and distribute catalogs as he did. Another function of these mentioned catalogs was to constitute the inventory of the most read literate books during that era. This study of thesis aims to examine Arakel's publishing catalogs which carry weight with showing the perception of literature of the period. The study also intends to analyze the historical value of these catalogs. Key Words Arakel, Publishing, Catalog, Esami-i Kütüb, Book, Bookselling, Cultural History, Popular Literature