Milliyet merkezcilik ve düşmanlığın satın alma niyeti üzerindeki etkisinin kültürel benzerlik çerçevesinde incelenmesi: Bosna Hersek örneği
The impact of consumer ethnocentrism and consumer animosity on purchase intention in the context of cultural similarity: A case study of Bosnia and Herzegovina
- Tez No: 388365
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZNUR ÖZKAN TEKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin milliyet merkezcilik ve düşmanlık düzeylerinin, satın alma niyeti üzerindeki etkilerinin kültürü benzer ve benzer olmayan ülkeler arasında farklılık gösterip göstermediğini araştırmaktır. Bu çerçevede önerilen modeli test etmek amacıyla Bosna Hersek'in farklı şehirlerindeki hane halkı üzerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla, yüzyüze anket yoluyla 300 katılımcıdan veri toplanmıştır. Uygulanan Tek Yönlü Varyans Analizi ile ülkeler arasında tüketicilerin düşmanlık düzeyleri ile satın alma niyetlerinin farklılık gösterdiği tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan Çoklu Regresyon Analizi'ne göre tüketicilerin milliyet merkezciliğinin, yabancı ürünleri satın alma niyetini olumsuz yönde etkilediği bulunmuştur. Bununla beraber sonuçlar, Bosna Hersek'teki tüketicilerin Sırbistan'a ve Hollanda'ya karşı savaş ve ekonomik düşmanlığının var olduğunu göstermektedir. Aynı zamanda, savaş ve ekonomik düşmanlığın yabancı ürünleri satın alma niyetini olumsuz yönde etkilediği tespit edilmiştir. Ayrıca yapılan Chow Testi sonucunda ülkelere ait eğim ve katsayılarının anlamlı farklılık gösterdiği tespit edilmişir. Analiz sonuçlarına göre, kültürel benzerliğin milliyet merkezcilik ve ekonomik düşmanlığın yabancı ürünleri satın alma niyeti üzerindeki olumsuz etkisini azalttığı, savaş düşmanlığının yabancı ürünleri satın alma niyeti üzerindeki olumsuz etkisini ise azaltmadığı bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Milliyet Merkezcilik, Savaş Düşmanlığı, Ekonomik Düşmanlık, Satın Alma Niyeti, Kültürel Benzerlik
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether the impact of consumers' ethnocentrism and animosity on their purchase intention toward foreign products differs between culturally similar and dissimilar countries. In this context, the proposed model was tested on a sample of Bosnian households in the different cities. For this purpose, data was collected from 300 participants via face to face questionnarie. According to applied One-way Analysis of Variance, the consumers' purchase intention and animosity levels are found to differ significantly. The results of Multiple Regression Analysis show that consumer ethnocentrism has a negative impact on purchase intention toward foreign products. Results also show that Bosnian consumers feel both war and economic animosty toward Serbia and Netherlands. Further, results show that both war and economic animosity have a negative impact on purchase intention toward foreign products. Besides, Chow test results show that regression coefficients and slopes are significantly different across countries. According to applied analysis, cultural similarity between consumers' home and foreign product's country has a weakening effect on the negative impact of consumer ethnocentrism and economic animosity on their purchase intention toward foreign products but does not have a weakening effect on the negative impact of war animosity on purchase intention toward foreign products. Key Words Consumer Ethnocentrism, War Animosity, Economic Animosity, Purchase Intention, Cultural Similarity