Savunmasız gruplara yönelik HIV ile ilgili güvenli olmayan cinsel davranışların belirlenmesi
Identification of unsafe sexual behaviors associated with HIV for vulnerable groups
- Tez No: 388427
- Danışmanlar: PROF. DR. ANAYİT MARGİRİT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Savunmasız gruplardan lezbiyen, gey, biseksüel ve transeksüel/travesti (LGBT) bireylerin HIV konusundaki bilgi düzeyleri ve güvenli olmayan cinsel davranışlarını belirlemek amacı ile gerçekleştirilen bu çalışma, tanımlayıcı özellik taşımaktadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul ilindeki LGBT bireyler oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemi, çalışmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 95 'i seks işçisi ve 71 'i seks işçisi olmayan toplam 166 LGBT bireyden oluşmuştur.Çalışmaya katılan bireylerden yazılı onam ve ilgili kurumlardan etik kurul izinleri alınmıştır. Veriler, AIDS Savaşım Derneği ve İnsan Kaynağını Geliştirme Vakfı (İKGV) tarafından gerçekleştirilen“İncinebilir Gruplara Yönelik HIV İle İlgili Biyo-Davranış Araştırması”nda kullanılan 23 soruluk anket formu modifiye edilerek, 30 Haziran 2013 ila 30 Eylül 2014 tarihleri arasında elde edilmiştir. İstatistiki değerlendirme, SPSS 16 paket programı kullanılarak Student t , Fisher's Exact, Fisher-Freeman-Halton ve Yates Continuity Correction Test ile gerçekleştirilmiştir.Araştırmamıza katılan LGBT bireylerin %85,4'ü (n=142) 35 yaştan küçüktü. Katılımcıların yaş ortalaması, 26,89±8,4, %42,2 (n=70) üniversite mezunu idi. Bulgular, seks işçisi olan ve olmayan şeklinde iki grup halinde değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The study was carried out to determine the level of knowledge about HIV and unsafe sexual behavior of lesbians, gay, bisexual and transsexual/transgender (LGBT) individuals from vulnearable groups carries defining feature. The population of the study consisted of LGBT individuals from Istanbul. The sample of the study have consisted from LGBT individuals agreed to participate as a volunteer 95 sex workers and 71 non sex workers have a total of 166-LGBT individuals who agreed to participate as a volunteer.Ethic committee permissions were obtained from the relevant authorities and written consept was obtained from the individuals participating.Data was obtained between June 30.2013 to september modifiying in the 24-item questionnaire which used with HIV Against Vulnerable Groups Related Bio-Behavioral Research conducted by AIDS Prevention Society and Human Resources Development Fund (HRDF) conducted by“with HIV Against Vulnerable Groups Related Bio-Behavioral Research”. Statistical analysis was performed with Student's t, Fiher's Exact, Fisher-Freeman-Halton and Yates Continuity Correction usıng SPSS16 software package. %85.4 of LGBT individuals who participated in the study (n = 142) were younger than 35 years old. The average age of the participants, 26.89 ± 8.4, 32.3% (n = 70) were university graduates. Findings, were evaluated in two groups as sex workers and non.