Çözünür epoksit hidrolaz geni (EPHX2) promotor bölgesinin metilasyon düzeyi ve K55r polimorfizm sıklığı ile preeklampsi hastalığı arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the k55r polymorphism and methylation levels of the soluble epoxide hydrolase gene (EPHX2) in preeclampsia
- Tez No: 388451
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE PINARBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Genetik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Biochemistry, Genetics, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Preeklampsi, 20. gebelik haftasından sonra yeni başlangıçlı hipertansiyon ve proteinüri veya son organ hasarı ile karakterize çok faktörlü bir hastalıktır. Maternal, fetal mortalite ve morbiditenin en önde gelen nedenlerinden biridir ve etiyolojisi henüz anlaşılmamıştır. Çözünür epoksit hidrolaz (çEH), epoksieikozatrienoik asitlerin (EET) daha az biyoaktif olan diollerine dönüşümü metabolizmasında yer alır. Bu çalışmada K55R polimorfizmi ve EPHX2 promotor bölge metilasyon düzeyleri ile preeklampsi arasındaki ilişki 260 preeklampsi hastası ve 260 sağlıklı hamile kadının dahil olduğu 520 bireyde incelendi. K55R polimorfizmi ve EPHX2 promotor metilasyon düzeyleri sırasıyla“Real time PCR”ile çift boyalı hidroliz propları kullanılarak ve“methylation-sensitive high resolution melting”analizi ile belirlendi. K55R polimorfizmi vakalarda (% 28.1) kontrollere (%17.3) göre anlamlı olarak daha yüksekti ve artan preeklampsi riski ile ilişkiliydi (OR: 1.86; % 95 CI: 1.09-2.63). EPHX2 promotor bölge metilasyon düzeyleri vakalarda kontrollere göre anlamlı olarak daha düşüktü. EPHX2 geni promotor metilasyon düzeyi % 25' in altındakilerin sıklığı preeklamptik hastalarda % 81.2 ve kontrol grubunda % 73.8 iken, metilasyon düzeyi % 50' nin üzerinde olanların vaka ve kontrol grubunda sıklığı sırası ile % l 2.7 ve % 6.5 idi. EPHX2 geni promotor bölge metilasyon düzeyi % 25' in altında olan gebe kadınlarda 2.83 kat artan preeklampsi riski gözlendi (OR: 2.83; % 95 CI: 1.15-6.91). Sonuç olarak, EPHX2 geni promotor bölge hipometilasyonu ve K55R polimorfizmi anlamlı olarak artan preeklampsi riski ile ilişkili bulunmuştur. çEH enzimi EET moleküllerinin hızlı yıkımı yoluyla bu moleküllerin vazodilatatör, anti-hipertansif ve anti-inflamatuar özelliklerinin azalmasına katkıda bulunarak preeklampsi patogenezinde rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is a multifactorial disease characterized by new onset of hypertension and either proteinuria or end-organ dysfunction after 20 weeks of gestation. It is a leading cause of maternal and fetal mortality and morbidity and its etiology is not yet understood. Soluble epoxide hydrolase (sEH) is involved in metabolism of epoxyeicosatrienoic acids (EETs) to their less bioactive corresponding diols. In this study the association between K55R polymorphism and methylation levels of the EPHX2 promoter region and preeclampsia was investigated in 520 individuals including 260 preeclamptic patients and 260 healthy pregnant women. K55R polymorphism and methylation levels of the EPHX2 gene promoter were determined by the real time PCR using double-dye hydrolysis probes and methylation-sensitive high-resolution melting analysis, respectively. The presence of the K55R polymorphism was significantly higher in cases (28.1 %) than controls (17.3 %), and was associated with increased risk of preeclampsia (OR:1.86; 95% CI: 1.09-2.63). Methylation levels of the EPHX2 promoter region in cases were significantly lower than controls. The frequency of EPHX2 promoter methylation levels of 50 % were 2.7 % and 6.5 % in cases and controls, respectively. 2.83 times increased preeclampsia risk was observed in pregnant women with EPHX2 promoter methylation levels of