Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi aile hekimliği üreme sağlığı / aile planlaması polikliniğine başvuran hastaların değerlendirilmesi
The evaluation of female patients admitted to Akdeniz University Faculty of Medicine, family medicine department reproductive health / family planning (RH / FP) clinic
- Tez No: 388476
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELAHAT AKDENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği AD Üreme Sağlığı/Aile Planlaması (ÜS/AP) Polikliniğine başvuran kadınların niteliklerini ve aldıkları sağlık hizmetleri tipini değerlendirmektir. 1 Ocak 2005 ile 31 Aralık 2014 tarihleri arasında Aile Hekimliği AD ÜS/AP Polikliniğine başvuran kadınların listesi kaydedildikleri poliklinik defterinden taranmıştır. Yaşları, öğrenim durumları, aldıkları tanı ya da aile planlaması yöntemleri retrospektif olarak derlenmiştir. Çalışmanın yapıldığı tarihler arasında ÜS/AP polikliniğine toplam 2591 kadın başvurmuştur. Kadınların ortalama yaşı 38±20'dir. Kadınların %52.64'üne bir kontraseptif yöntem verilmiştir. Geri kalan %47.36'sı kontrol ya da bir yakınma ile başvurmuştur. Kadınların %0,38'i 20 yaş altında, %30.30'u 20-29 yaş, %36.90'u 30-39 yaş, %24,98'i 40-49 yaş aralığındadır. 50 yaş üzeri kadınların oranı %7,44'dür. Kontraseptif yöntem talebiyle başvuran kadınların tüm yaş aralıklarında en sık tercih ettikleri yöntem OKs olmuştur (%42,89). Öğrenim durumlarına göre aldıkları kontraseptif yöntemlerin yüzde dağılımı RİA, OKs, kondom, EEHK için sırasıyla yüksekokul/üniversite mezunlarında %34.6, %45.4, %17.7, %2.3, lise mezunlarında %20.2, %38.5, %41.3, %0, ilköğretim 1 ve 2 mezunlarında %30.4, %40.3, %28.4, %0.9 idi. ÜS/AP Polikliniğine kontraseptif yöntem talebi dışında başvuruların en sık nedenleri; ürogenital sistemle ilgili yakınmalar, kontraseptif yöntem sonrası izlem danışmanlığı, menopoza dair yakınmalar ve serviks kanseri taramasıdır. Polikliniğimize başvuran kadınların en çok tercih ettikleri yöntem Türkiye genelinin aksine %42.89 ile OKs'lerdir. Öğrenim durumu kontraseptif yöntem seçimi üzerinde etkilidir. EEHK'ler %0.73 ile en az tercih edilen yöntem olmakta birlikte yüksekokul ve üniversite mezunları tarafından ilkokul ve lise mezunlarına göre daha fazla tercih edilmiştir. Aile Hekimliği Anabilim Dalı'nda ÜS/AP polikliniğinin olması araştırma görevlilerinin Kadın Hastalıkları ve Doğum rotasyonunda öğrendiklerini pekiştirmelerine yardımcı olmuş ve AP hizmetlerinin Aile Hekimliği'nin bir parçası olarak algılanmasını sağlamıştır
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the characteristics and types of health care services received by females who presented to Akdeniz University Faculty of Medicine, Family Practice Department Reproductive Health / Family Planning (RH / FP) Clinic. The list of females who presented to the Family Practice Department RH/FP Clinic between 1 January 2005 and 31 December 2014 was scanned from clinic register book. Each woman's age, educational background, diagnosis, and family planning methods were collected retrospectively. A total of 2591 females presented to RH/FP Clinic during the study's date range. The average age was 38±20 years old. In total, 52.64% were given some form of contraceptive. The rest of them (47.36%) presented for check out or due to a complaint. Only 0.38% of the women were under 20 years old, while 30.30% were between 20-29 years old, 36.90% were between 30-39 years old, and 24.98% were between 40-49 years old. Finally, 7.44% were over 50 years old. The preferred contraceptive was oral contraceptive pills among females in all age ranges, requested by 42.89% of them. The percentages for each contraceptive method according to educational background were 34.6%, 45.4%, 17.7%, 2.3% among college/university graduates; 20.2%, 38.5%, 41.3%, 0% among high school graduates; and 30.4%, 40.3%, 28.4%, 0.9% among graduates of primary school grade level 1 and 2 for intra-uterine devices intra-uterine devices, oral contraceptive pills, condom, and injectable hormonal contraceptives, respectively. The most common reasons for women to present to the RH/FP Clinic other than contraceptive demand were complaints related to urogenital system, follow-up counseling after using a contraceptive, complaints related to menopause, and cervical cancer screening. The preferred contraceptive of females presenting to our clinic was oral contraceptive pills, used by 42.89%. Educational background has an effect on the choice of contraceptive. Injectable hormonal contraceptives was the least preferred method with 0.73%, but it was preferred more in college and university graduates compared to primary school and high school graduates. The presence of the RH/FP Clinic in the Family Practice Department helps researchers to consolidate what they learn during the Obstetrics and Gynecology rotation and provides FP services that are perceived to be a part of Family Practice medicine