Yırtıklı retina dekolmanı nedeni ile pars plana vitrektomi cerrahisi uygulanan hastalarda görme prognozunu etkileyen faktörler
The factors affecting visual prognosis in patients who underwent pars plana vitrectomy because of regmatogenous retinal detachment
- Tez No: 388475
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BURAK BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Çalışmamızda regmatojen retina dekolmanı(RRD) nedeni ile PPV(pars plana vitrektomi) uygulanan hastalarda, spektral domain optik koherens tomografi(OKT) yardımıyla retinadaki mikroyapısal değişiklikleri değerlendirmek, bu değişikliklerin postoperatif görme keskinliği ile ilişkisini saptamak ve görme prognozunu etkileyen diğer faktörleri belirlemeyi amaçladık. Aralık 2010–Temmuz 2013 tarihleri arasında RRD nedeni ile PPV uygulanan 41 hastanın 41 gözü çalışmaya dahil edildi. Çalışmamızdaki hastalar iki grupta incelendi. Grup 1'de; postoperatif 6. aydan sonra en iyi düzeltilmiş görme keskinliği(EİDGK) artan 24 hasta; grup 2'de ise postoperatif 6. aydan sonra EİDGK sabit kalan 14 ve azalan 3 hasta olmak üzere toplam 17 hasta vardı. Preoperatif ve postoperatif tüm hastaların tam oftalmolojik muayeneleri yapılarak veriler kaydedildi. Hastaların postoperatif 1, 3, 6. ay ve 6. aydan itibaren 6 aylık aralar ile OKT tetkikleri yapıldı. Hastalarımızın 29'u erkek (% 70,7), 12'si kadındı (% 29,3). Hastalarımızın ortalama yaşı 61,24±9,49 idi. Hastalarımızın ortalama takip süresi 16,93±7,511 aydı. Hastaların şikayetlerinin başlamasından retina dekolmanı tanısı konuluncaya kadar geçen süre grup 1'de ortalama 12,04(ortanca 6;aralık 2-90 gün) gün iken, grup 2'de 9,06 (ortanca 5;aralık 2-45 gün) gün idi. Retina dekolmanı tanısı ile cerrahi tedavi arasında geçen ortalama süre grup 1'de ortalama 4,79(ortanca 3,5;aralık 0-14 gün) gün iken, grup 2'de 7,47(ortanca 6;2-28 gün) gün idi. Çalışmamıza dahil edilen 26(% 63,4) hastada makula dekole iken 15(% 36,6) hastada makula tutulumu izlenmedi. Grup 1'de 15(% 62,5) hastada makula tutulumu var iken grup 2'de ise 11(% 64,7) hastada makula dekole idi.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to evaluate the foveal microstructural changes of the patients who underwent surgery for regmatogenous retinal detachment(RRD) using spectral domain optical coherens tomography(OCT), to evaluate the correlation of these changes with postoperative visual acuity and to assess other factors affecting visual prognosis. Forty one eyes of 41 patients who were performed pars plana vitrectomy(PPV) for RRD between December 2010- July 2013 were enrolled. Patients were divided into 2 groups. Group 1 consisted of 24 patients who had improved best corrected visual acuity(BCVA) after postoperative sixth month; group 2 consisted of 17 patients, of 14 patients who had stable BCVA and 3 patients who had worsening BCVA after postoperative sixth month. Complete ophtalmological examinations were performed preoperative and postoperatively and all datas were recorded. OCT examinations were done in 1.,3. and 6. month and once in every 6 months postoperatively. In our study, 29 men (% 70,7), 12 women(% 29,3) for a total 41 eyes of 41 patients were analyzed. The mean age was 61,24±9,49 years. The mean follow-up period 16,93±7,511 months. The duration between beginning of symptoms and diagnosis of retinal detachment was 12,04(median 6;range 2-90) days in group 1 and 9,06 (median 5;range 2-45) days in group 2. The duration between dignosis of retinal detachment and surgical treatment was 4,79(median 3,5;range 0-14) days in group 1 and 7,47(median 6; range 2-28) days in group 2. Twenty six (% 63,4) patients had macular detachment and 15(% 36,6) patients didn't have macular detachment. Fifteen(% 62,5) patients in group 1 and 11(% 64,7) patients in group 2 had macular detachment. In patients who didn't have macular detachment, both preoperative and postoperative BCVA was statistically significantly greater(p< 0,001). The mean preoperative BCVA was logMAR 1,37(median 1,4; min. 0,15, max. 2,10) in group 1 and logMAR 1,26(median 1,51; min.0, max. 2,10) in group 2. The mean postoperative BCVA was logMAR 0,17(median 0,18; min.0, max. 0,4) in group 1 and logMAR 0,58(ortanca 0,52; min. 0, maks 2,10) in group 2. When OCT results were compared, the number of patients who had continuous inner segment/outer segment (IS/OS) line were greater in group 1; in group 2 the number of patients who had disrupted IS/OS line and foveal epiretinal membrane (ERM) were greater. But no statistical analysis could be performed due to the limited numbers of patients. PPV technique is an effective surgical technique in the treatment of retinal detachment. There are many factors affecting visual prognosis in patients with RRD. Visual prognosis may be worse after successful surgical treatment even macula is anatomically reattached. It reveals that anatomically reattached macula doesn't mean it is functional. Spectral domain OCT helps us understanding foveal microstructural changes and may give us valuable datas about possible reasons of changes in visual acuity after anatomically successful surgical treatment of RRD. Keywords : Optical coherens tomography, retinal detachment