Metabolik sendromlu akut taşlı kolesistit olgularında uygun cerrahi yaklaşımın değerlendirilmesi
Evaluating the appropriate surgical management in the cases of acute calculous cholecystitis with metabolic syndrome
  1. Tez No: 388478
  2. Yazar: KÜRŞAD ÇİFCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZER GÜRER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Cerrahi kliniklerinde oldukça sık görülen akut taşlı kolesistitin tedavisinde cerrahinin uygulanması, zamanlaması, medikal tedavinin yeri hakkında, klinikten kliniğe ve cerrahtan cerraha değişen yaklaşımlar söz konusudur. Bu çalışmanın amacı, kolesistit atağı geçiren ve diğer hasta popülasyonuna nispeten sahip oldukları ek hastalıkları nedeniyle daha komplike seyreden metabolik sendromlu hastaların, acil/elektif, laparoskopik ve açık kolesistektomi olarak gruplanarak kıyaslanarak, hangi cerrahi yaklaşımın daha iyi sonuç verdiğini kestirmeye yardımcı olmaktır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Kliniği'nde 1 Ocak 2012 – 31 Mayıs 2014 yılları arasında akut taşlı kolesistit nedeniyle, acil ve elektif şartlarda opere edilen, metabolik sendromlu (MetS), 83'ü kadın 38'i erkek toplam 121 hastanın postoperatif sonuçları retrospektif olarak incelendi. İstatistiksel analizler SPSS (Versiyon 22.0) (IBM® SPSS Inc®, Chicago, ABD) veri işleme programı ile yapıldı. Çalışmaya yaş ortalaması 56.5 olan, 83'ü kadın, 38'i erkek toplam 121 hasta dahil edildi. Postoperatif sonuçlar, operasyonun zamanlaması ve seçilen cerrahi şekline göre karşılaştırıldı. Operasyon süreleri bakımından acil vakaların ortalama 87.35 dk ve yine ortalama 3.2 günde taburcu olduğu, elektif vakaların ortalama 70.14 dk sürdüğü ve ortalama taburculuk sürelerinin 4.13 gün olduğu; yine acil vakalar kendi içinde operasyon şekline göre kıyaslandığında, ortalama acil-laparoskopik vakaların 83.75 dakika, acil-açık kolesistektomilerin 89.68 dk ve yine taburculuk günlerinin sırasıyla 4.8 ve 7.1 gün olduğu belirlendi. Postoperatif sonuçlar kıyaslandığında ise acil ve elektif kolesistektomilerin, operasyon şeklinden bağımsız olarak, acil vakalardaki daha yüksek koledoğa taş düşme oranları (sırasıyla %13.7 ve %2.9) dışında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. Yine laparoskopik ve açık cerrahi girişimler kıyaslandığında, acil ve elektif gruplarda benzer sonuçlar elde edilmiştir. Ek hastalıkların ameliyat sonrası sonuçları kıyaslandığında ise, KOAH'ın acil grupta gözlenen anlamlı olarak daha düşük operasyon süreleri dışında, bağımsız risk faktörü olarak olumlu veya olumsuz etkiye sahip olmadıkları görüldü. Sonuç olarak, akut taşlı kolesistit atağı ile başvuran metabolik sendromlu hastalarda, ilk 72 saat içerisinde ve laparoskopik olarak uygulanacak kolesistektominin, açığa geçme oranlarını daha yüksek olmasına rağmen, tüm postoperatif sonuçlar bakımından, elektif ameliyatlara benzer veya daha iyi sonuçlar verdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are a lot of approaches varying from clinic-to-clinic and surgeon-to-surgeon about application and timing of surgery and the role of the medication for the treatment of acute calculous cholecystitis, commonly seen in the surgery clinics. The aim of this study is, trying to assess which surgical approach has better results, in the patients with metabolic syndrome have acute cholecystitis episodes. The postoperative results of 121 patients (83 women, 38 men) who has operated as an emergency or electively between January 2012 and May 2014 at Surgery Department of Akdeniz University Hospital were retrospectively evaluated. SPSS (Version22.0) was used for statistical data analysis. The study group consisted of 83 women and 38 men with a mean age of 56,5. The postoperative results are evaluated due to timing and technical type of the surgical approach. In point of duration of surgeries, it's seen that emergency cholecystectomies took average 87.35 minutes and have an average 3,2 discharging days; whereas elective cases' results are 70.14 minutes and 4.13 days, respectively. On the other hand, when the emergency cases are categorized by the type of surgery (laparoscopic vs. open approach), it's calculated that emergency & laparoscopic cases' average duration is 83.75 minutes and emergency&open cases' duration is avg. 89.68 minutes; the mean discharging times are 4.8 and 7.1 days respectively. In comparison of the postoperative outcomes of emergency and elective cholecystectomies -independently type of surgery-, except the high rates of choledocothiasis outcomes in emergency cases, there is no significant statistical difference between two groups. Nevertheless, conformable outcomes are achieved between emergency and elective groups, when laparoscopic and open approaches were compared. When postoperative outcomes are compared according to comorbidities, apart from lower operation durations of patients with chronic obstructive lung disease, it's concluded that they have no affirmative or unfavorable effect as independent risk factor. Consequently, laparoscopic cholecystectomy that applied in the first 72-hour from admission in metabolic syndrome patients, who admitted to health institutions with acute calculous cholecystitis, -despite the higher rates of conversion to open cholecystectomy- has better or approximate postoperative outcomes in proportion to elective cases.