Subklinik hipotiroid çocuklarda levotiroksin tedavisinin kardiyak fonksiyonlar üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effects of levothyroxine treatment on cardiac functions in children with subclinical hypothyroidism
- Tez No: 388479
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA AKÇURİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı, çocukluk yaş grubunda subklinik hipotiroid olgularda kardiyak fonksiyonların değerlendirilmesi ve fizyolojik dozda L-T4 tedavisinin bu fonksiyonlar üzerindeki etkisinin araştırılmasıdır. Olgular ve Yöntem: Ortalama 7,41 yıl yaşında prepubertal 16 olgudan oluşan çalışma grubunda, tiroid fonksiyon testleri (sT3, sT4, TSH), ekokardiyografik parametreler (kalbin sistolik fonksiyonları, kalbin diyastolik fonksiyonları ve kardiyak doku Doppler ölçütleri) tedavi önce ve sonrasında 3. ve 6. aylarda değerlendirilerek karşılaştırıldı. Bulgular: 3 aylık izlemini tamamlayan 16 olgu ve 6 aylık izlemini tamamlayan 9 olguda TSH değerinde anlamlı ölçüde azalma saptanırken, sT3 ve sT4 düzeylerinde anlamlı farklılık gözlenmedi. 3 aylık izlemi tamamlanan 16 olgunun diyastolik fonksiyonlarının karşılaştırılmasında ME/A oranında anlamlı artış saptandı. 6 aylık izlemi tamamlanan 9 olgunun diyastolik fonksiyonlarının karşılaştırılmasında anlamlı fark saptanmadı. Sistolik fonksiyonlar ve doku Doppler ölçütlerinde anlamlı fark saptanmadı. Tartışma: Çalışmanın sonuçları hipotezi destekler nitelikte bulunmuştur. Çocukluk yaş grubunda fizyolojik dozda uygulanan ve tiroid hormon profillerini ötiroid hale getiren L-T4 tedavisinin, subklinik hipotiroidizmin olası olumsuz sonuçlarını engellerken, kardiyak fonksiyonlar üzerinde olumsuz sonuçlar oluşturmaması fizyolojik doz L-T4 tedavisinin güvenilir olduğunu düşündürmektedir. Kısa dönemde diyastolik fonksiyonlarda gözlenen düzelmenin daha çok sayıdaki hasta ile daha uzun sürede değerlendirilmesi doğru olacaktır
Özet (Çeviri)
Object: The aim of this study is to assess cardiac functions in children with subclinical hypothyroidism and investigate the effect of levothyroxine treatment on these functions. Cases and Method: In the study group, which consists of 16 prepubertal cases at an average chronological age (CA) of 7,41 years, thyroid function tests (fT3, fT4, TSH) and echocardiographic parameters (cardiac systolic functions, cardiac diastolic functions and cardiac tissue Doppler indicators) were evaluated at the beginning and compared with the data obtained on the third and sixth months of treatment. Findings: TSH levels were found to be significantly decreased at the end of 3- and 6-month treatment period in 16 and 9 cases, respectively, whereas there was no significant difference in fT3 and fT4 levels. There was a significant increase in ME/A ratio on the third month of treatment compared to the pretreatment value. Neither systolic functions and cardiac tissue Doppler indicators in the whole duration of treatment nor diastolic functions in 9 cases on the sixth month of the treatment showed significant difference compared to pretreatment values. Discussion: The results of the study is found to be supportive for the hypothesis tested. It is suggested that L-T4 treatment applied in physiological dose to maintain euthyroid status is reliable in childhood while it prevents the possible negative consequences of subclinical hypothyroidism and creates no negative effects on cardiac functions. The improvement in diastolic functions observed in a short term would be evaluated more accurate with more cases and much longer follow-up