Yerfıstığı rizosfer ve rizoplane'nindeki oktinomisetlerin yerfıstığında (sclerotium rolfsii sac.) ye antagonistik etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 38849
  2. Yazar: GÜLER ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ ERKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
iv öz Bu çalışmada, yerfıstığında Beyaz Çürüklük (Scterotium rolfsii Sacc.) hastalığına karşı yapılan solarizasyon, yabancı ot kompost ve solarizasyon+yabancı ot kompost uygulamalarının, topraktaki aktinomiset populasyonu üzerine etkileri araştırılmıştır. Yerfıstığı rizosfer ve rizoplane'ninden 26 aktinomiset izolatı elde edilmiştir. Eylül ve Ekim aylarında aktinomiset populasyonu bütün uygulamalarda kontrole oranla yüksek bulunmuştur. Aktinomiset populasyonu solarizasyon+yabancı ot kompost uygulamasında en iyi kolonizasyonu göstermiştir. Aktinomiset izolatları ikili kültürde Sclerotium rolfsii 'ye karşı antagonistik etki göstermiş ve 18 izolat 3 çm'nin üzerinde inhibîsyon zonu oluşturmuştur. İn vitro'da 3 cm'nin üzerinde inhibisyon zonu oluşturan izolatlardan 1 1 tanesi saksı denemesinde araştırılmış ve bunlardan Ac-11 ile Ac- 19 izolat lan S. rolfsii' yi %75 oranında engellemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, the effect of solarization, weed compost and solarizaton+weed compost application on actinomycetes population, which were used to control white rot disease, were investigated. 26 actinomycetes isolates were obtained from rhizosfere and rhizoplane of peanut. In the all aplication, actinomycetes population were found higher level than control in September and October. The best colonization of actinomycetes was seen in solarization+weed compost aplication. The izolates of actinomycetes were antagonistic to S.rolfsii in dual culture and 18 actinomycetes isolates created inhibition zone over 3cm. 1 1 izolates of Actinomycetes which were created inhibition zone over 3 cm in vitro, were investigated pot experiment and Ac-11, Ac-19 from these izolates were controlled to S. rolfsii at the rate of 75 %.