Altı atdişi mısır saf hattının dialel melez döllerinde verim ve bazı agronomik özelliklerinin kalıtımı
The heritability of yield and some agronomic characters of the dialel crosses of six dent corn inbred lines
- Tez No: 38850
- Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET CAN ÜLGER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
XIII öz Altı atilisi mısır saf hattı ile bunların tam diallel melezlerinden oluşturulan bir populasyonun genetik yapısını incelemek, uygun anaç ve Umitvar melez kombinasyonlarını seçmek amacı ile yapılan bu çalışmada, F|'ler ve bunların anaçlarından oluşturulan populasyonda, incelenen bütün özellikler için, istatistiki olarak önemli farklılıklar saptanmıştır. Tepe püskülü çıkarma süresi, koçan uzunluğu, koçan verimi, hektolitre ağırlığı ve dane verimi özellikleri için, eklemeli gen etkileri önemli bulunurken, diğer özelliklerde, dominanttık etkisi önemli çıkmıştır. Ayrıca, araştırma bulgularına göre, bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan kalınlığı, koçanda dane sayısı, koçan verimi, bitkide koçan sayısı, bin dane ağırlığı ve hektolitre ağırlığı gibi özellikler için, erken generasyonlarda yapılacak seleksiyonun başarılı olabileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
XIV ABSTRACT In this study that was made in order to examine genetic structure of a population which includes six dent corn inbredlines and their diallel crosses and to select proper parents and promising crosses; significant differences were found in all characters invastigated. For other characters, dominance was significant whereas additive gene effects were significant for days to tasseling, ear length, ear yield, hectolitre weight and grain yield. Besides, according to data found it is predicted that successful selections in early generations for characters such as plant height, ear height, ear length, ear diameter, no of kernels per ear, ear yield, no of ears per plant, 1000 kernel weight and hectolitre weight could be made.