Yer fıstığında kök çürüklüğüne neden olan fusarium oxysporum'un tanısı ve in vitro biyolojik mücadelesi
Diagnosis and in vitro biological control of fusarium oxysporum the causative agent of root rot in peanuts
- Tez No: 999883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENİAN PINAR AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, yer fıstığı (Arachis hypogaea L.) bitkisinde kök çürüklüğü hastalığına neden olan Fusarium oxysporum izolatlarının izolasyonu, tanısı ve in vitro biyolojik mücadelesinde kullanılabilecek potansiyel antagonist belirlenmesi amaçlanmıştır. Osmaniye ili Kadirli ilçesindeki yer fıstığı üretim alanlarından, kök çürüklüğü ve solgunluk belirtileri gösteren bitkilerden fungal patojen izolasyonları gerçekleştirilmiş, izolatların patojeniteleri yer fıstığı fideleri üzerinde test edilmiştir. Patojenite testi sonucu en agresif olarak belirlenen BPAF1 kodlu izolatın tür düzeyindeki tanısı, ITS (Internal Transcribed Spacer) bölgesi dizileme yöntemi ile yapılmış ve BLAST analizi sonucunda %99.25 benzerlik oranı ile Fusarium oxysporum olarak tanılanmıştır. Antagonist mikroorganizmaların elde edilmesi amacıyla, Osmaniye ve Adana illerinde yer fıstığı yetiştiriciliği yapılan dört farklı tarladan alınan kök, tohum, yaprak ve rizosfer toprak örneklerinden toplam 62 adet bakteri izolatı elde edilmiştir. Bu izolatlar, in vitro koşullarda yapılan ikili kültür testlerinde, patojenin miselyal gelişimini %-3.51 ile %75.00 arasında değişen oranlarda engellemiştir. Bu testler sonucunda 19 izolatın %50'nin üzerinde etkili olduğu ve“yüksek etkili”grup içerisinde yer aldığı belirlenmiştir. Ayrıca, izolatlar arasındaki benzerlik düzeyi miselyal gelişim farklarının uzaklık matrisi üzerinden hesaplanarak R (v4.3.1) istatistiksel yazılımında igraph paketi ile ağ grafiği şeklinde görselleştirilmiştir. Böylece antifungal etkileri bakımından benzer özellik gösteren izolat grupları açık bir biçimde ayrıştırılabilmiştir. Elde edilen bulgular, bazı yerel antagonist bakteri izolatlarının Fusarium oxysporum BPAF1'ye karşı güçlü biyokontrol potansiyeline sahip olduğunu ve bu mikroorganizmaların biyolojik mücadele stratejilerine entegre edilebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to isolate and identify Fusarium oxysporum isolates causing root rot disease in peanut (Arachis hypogaea L.) and to determine potential antagonistic microorganisms that could be used for in vitro biological control. Fungal pathogen isolations were carried out from peanut plants showing symptoms of root rot and wilting in production areas of Kadirli district, Osmaniye province, and the pathogenicity of these isolates was tested on peanut seedlings. The isolate coded BPAF1, identified as the most aggressive in pathogenicity tests, was taxonomically identified at the species level by sequencing the Internal Transcribed Spacer (ITS) region. BLAST analysis showed 99.25% similarity with Fusarium oxysporum. To obtain antagonist microorganisms, a total of 62 bacterial isolates were collected from root, seed, leaf, and rhizosphere samples taken from four different peanut fields in Osmaniye and Adana provinces. In dual culture tests conducted in vitro, these isolates inhibited the mycelial growth of the pathogen by -3.51% to 75.00%. Among these, 19 isolates exhibited over 50% inhibition and were classified as the“highly effective”group. Additionally, similarity levels among isolates were visualized through a network graph created in R software (v4.3.1) using the igraph package, based on a distance matrix of mycelial growth inhibition differences. This visualization clearly differentiated groups of isolates with similar antifungal effects. The findings demonstrate that certain local antagonist bacterial isolates possess strong biocontrol potential against Fusarium oxysporum BPAF1 and suggest that these microorganisms could be integrated into biological control strategies.