Aterosklerotik karotis arter hastalığında endarterektominin kısa ve orta dönem sonuçları
Endarterectomy of carotid artery atherosclerotic disease in the short and medium term results
- Tez No: 388497
- Danışmanlar: PROF. DR. NEHİR SUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Kardiyoloji, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Serebrovasküler hastalıklar, erişkinlerde koroner arter hastalığı (KAH) ve kanserden sonra önemli bir morbidite ve mortalite sebebidir. Toplum sağlığını ilgilendiren önemli bir sorun olarak güncelliğini korumaktadır. Tüm inmelerin en önemli sebebini, karotis arterlerin aterosklerotik hastalığı oluşturmaktadır. İnternal karotis arter (İKA) darlıkları iskemik inmenin önemli nedenlerinden biridir. İKA hastalığının durumuna göre medikal tedavi, stent veya cerrahi uygulamakla beraber yapılan geniş kapsamlı çalışmalarda semptomatik ve asemptomatik İKA darlıklarında cerrahinin medikal tedavi ve stente üstünlüğü gösterilmiştir. Aterosklerotik ekstrakranial İKA stenozunun modern ve etkili tedavisi söz konusu olduğunda karotis endarterektomi (KEA) ; güvenirlik, etkinlik, hız ve maliyet hesabı yapıldığında talepleri karşılamaktadır. Çalışmamızın amacı; semptomatik ve asemptomatik karotis stenozunun cerrahi tedavisi sonrasındaki erken ve orta dönem sonuçlarını değerlendirmek, morbidite ve mortalite için risk faktörlerini tanımlamaktır.
Özet (Çeviri)
Cerebrovascular disease is still the most important reason of mortality and morbidity in the adult population following coronary artery disease and malignancy. It is an important threat to the public health and is subject for many studies. The most common etiology for all the cases with stroke is the atherosclerotic disease of the carotid arteries. Internal carotid artery stenosis is an important cause for ischemic stroke. The insidence of internal carotid artery stenosis is 0.5% in the sixth decade and it rises up to 10% over the age of 80.Medical treatment according to the situation of internal carotid artery disease, although far-reaching study of the stent or stent underwent surgery and medical treatment of symptomatic and asymptomatic internal carotid artery stenosis shown in the superiority of surgery. As a result, when modern and competent managent of atherosclerosis extracranial internal carotid artery stenosis is the subject of interest, carotid endarterectomy fulfills the demand in terms of safety, efficacy, speed and cost effectivity. The aim of our study; surgical treatment of symptomatic and asymptomatic carotid stenosis after evaluating the results, identify risk factors for morbidity and mortality and is to examine the results