Retinal ven tıkanıklığı bulunan hastaların demografik, klinik özellikleri ve tedavi seçenekleri
Patients with retinal vein occlusion demographic, clinical features, and treatment options
- Tez No: 388496
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ADIGÜZEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Kliniğine 2004- 2014 tarihleri arasında RVT tanısıyla başvuran 113 hastanın 113 gözü incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, sistemik hastalık, oküler hastalık, tutulan göz, tutulum tipi, ilk başvuru süresi, başvuru görme keskinliği, son vizit görme keskinliği, intaoküler göz basıncı, takip süresi,uygulanan tedavi (lazer fotokoagülasyon, intravitreal steroid/ bevacizumab/ ranimizumab enjeksiyon, cerrahi tedavi) değerlendirildi. Hastalar optik koherans tomografisi, fundus fluoresin anjiyografi, biyomikroskopik fundus muayenesi, düzeltilmiş görme keskinliğinin Snellen eşeli ile değerlendirildi. Maküla ödemi olan hastalara bevacizumab, ranibizumab, streoid enjeksiyonu ve/veya grid lazer fotokoagulasyon uygulandı. Lazer fotokoagulasyon iskemik tip SRVT'li hastalara ve iskemik tip RVDT'li hastalara geniş nonperfüze sahalara ve neovaskülarizasyon gelişen sahalara dağınık tarzda panretinal lazerfotokoagülasyon uygulandı. Bu çalışmada RVT hastaların demografik bulgulari incelendi ve uygulanan tedavilerinin etkinlik karşılaştırılması görme keskinliği ve OCT ile ölçülen fovea kalınlık değişiklikleri ve hastalığın klinik seyri ile değerlendirilerek yapıldı. Hastalarımızın 48'i kadın, 65'i erkek idi. Çalışmamızdaki 113 gözün 28 'inde santral retinal ven tıkanıklığı, 26'sında alt temporal ven dal tıkanıklığı ve 43'ünde üst temporal ven dal tıkanıklığı ve 16 'sında hemisantral ven tıkanıklığı mevcut idi. Hastaların 58 'inde sağ gözünde, 55'inde sol gözünde RVT mevcuttu. Hastaların yaş ortalamaları 61 yıl idi. Teşhis ile ilk başvuru arasında geçen süre ortalama 9 hafta idi. Hastaların ortalama takip süreleri 13 ay idi. Retinal ven tıkanıklıklarının tedavisinde argon lazer fotokoagülasyon ve intravitreal enjeksiyonun hem anatomik hem de fonksiyonel başarı üzerine olumlu etkileri genç hastalarda ve erken teşhisde daha fazla olmaktadır.
Özet (Çeviri)
DEMOGRAPHIC, CLINICAL FEATURES AND TREATMENT MODALITIES FOR RETINAL VEIN OCCLUSION The records of 113 patients with retinal vein occlusion, who were followed and treated in Mersin University, School of Medicine ,Ophthalmology Department between 2004-2014, were analysed retrospectively. The age, gender, systemic disease, ocular disease, affected eye, localization of RVO, visual acuity, introcular pressure, treatment (Intravitreal bevacizumab, ranimizumab, steroid injection, focal-grid laser) were evaluated. Best corrected visual acuity was assessed with the Snellen chart. Patients were examined by biomicroscopic fundus examination, optical coherence tomography, fundus flourescein angiography. Intravitreal injection and / or laser photocoagulation was performed to patients with macular edema. Laser photocoagulation was applied to ischemic type central retinal vein occlusion (CRVO) patients and patients with widesperad non-perfusion areas and neovascularization areas of ischemic type branch retinal vein occlusion ( BRVO) patients. In this study, the etiopathogenesis of RVO, and effect of treatment modality were compared by best corrected visual acuity and foveal thickness measured with OCT changes and clinical findings were assessed. CRVO in 28 eyes, hemispheric vein occlusion in 16 eyes ,BRVO in 69 eyes were diagnosed. Right eye involvement was observed in 58 of patients and left eye involvement in 55 patients.The mean age was 61 years. The mean time between beginning of symptoms and diagnosis was 9 weeks. Argon laser treatment and intravitreal injection in younger and early diagnosed patients have more favorable effects on both the anatomical and functional success at retinal vein occlusion.