Bazal hücreli deri kanseri subtipleri ile abo kan grubu antijenleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Relationships between basal cell skin cancer subtypes and abo blood group antigens
  1. Tez No: 388503
  2. Yazar: HİLMİ BERKANT TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bazal hücreli karsinom derinin malign tümörleri arasında en sık görülen kanser tipidir. İnsidansı her yıl artış göstermektedir. Kanserlerin oluşumunda pek çok etken suçlanmıştır. ABO kan grubu antijenleri de suçlanan etkenler arasındadır. Pek çok çalışmada ABO kan grubu ve bazı malign tümörlerin arasındaki ilişki incelemiştir. Biz de bu çalışmada bazal hücreli kanser olgularının subtipleri ile ABO kan grubu antijenleri arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Çalışmamıza 2008 -2014 yılları arasındaki Mersin Üniversitesi Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi kliniğinde tedavi gören 313 bazal hücreli kanser hastası dahil edildi. Geriye dönük taranarak cinsiyet ,lezyonun yerleşimi, histolojik tipi ve ikincil lezyon geliştirmesi açısından tüm olgular değerlendirildi. A kan grubuna sahip olanlarda nodüler tipin, 0 kan grubuna sahip olanlarda ise bazoskuamöz tipin istatiksel olarak anlamlı oranda sık görüldüğü saptanmıştır. AB kan grubununa veya morfeaform tip BHK'e sahip hastalarda ikincil lezyonlarda istatiksel olarak anlamlı bir şekilde artış izlendi. A kan grubu ile gorlin sendromu arasında da istatiksel anlamlı bir ilişki mevcuttu. A kan grubuna sahip kişilerde gorlin sendromu sıklığının arttığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Basal cell carcinoma is the most common type of malignant tumor among skin cancers. Incidence of basal cell carcinoma increases each year. Different factors along with ABO blood groups play role in the formation of BCCs . Many studies investigated the relationship between ABO blood groups and various malignant tumors. Our aim was to investigate the potential role of ABO blood groups in the differentiation of BCC's into different subtypes. A retrospective analysis of 313 consequtive patients with BCC's who were treated at Mersin University Plastic Reconstructive and Aesthetic Surgery Clinic between the years of 2008 to 2014 was performed and included in this study. Patients were evaluated for the localization of the lession, gender, histologic type and development of secondary lessions over time. It was found that, nodular subtype was more frequent in A blood type and basosquamous subtype was more frequent in 0 blood type patients, in a statistically significant manner. The frequency of secondary lessions was increased in a statistically significant manner among patients with AB blood type or morpheaform type BCC. Again a statistically significant increase in the occurance of gorlin syndrome was found in patients with A blood type.