Prenatal dönemde tanı almış doğumsal obstrüktif üropatili hastalarda tedavi seçimini belirlemede konvansiyonel tanı yöntemlerinin etkinliği ve tedavi sonuçları
Effectiveness of conventional diagnosis methods and treatment outcomes of prenatally diagnosed congenital obstructive uropathy
- Tez No: 388504
- Danışmanlar: PROF. DR. DİNÇER AVLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Antenatal hidronefroz (ANH) vakalarının birçoğu doğum sonrasında kendiliğinden düzelmektedir. Bu çalışmada renogram ve US' de değerlendirilen parametrelerin cerrahi tedaviye karar vermedeki etkinliğinin araştırılması amaçlandı. 01/ Eylül/2012 ile 01/Eylül/2014 tarihleri arasında kliniğimize ANH tanısı ile başvuran 44 hasta prospektif olarak değerlendirildi. Cerrahi uygulanan ve takiple hidronefrozu gerileyen hastaların cinsiyet, taraf, ameliyat yaşları, takip süreleri, US' de değerlendirilen böbreğin longitudinal uzunluğu, renal parankim kalınlığı, renal pelvis antero-posterir (AP) çapı, orta kaliks AP çapı, resistiv indeks (Rİ), renografide değerlendirilen diferansiyel renal fonksiyon(DRF), T1/2 (radyonüklid maddenin yarılanma zamanı), T max (renogram eğrisinin pik yapma zamanı), Tmax-T1/2, NORA (Normalised Residual Activity) parametreleri karşılaştırıldı. Ortalama ameliyat yaşı 11,7 ay (2-92), takip süresi 30,8 ay (10-60) olarak tespit edildi. ANH tanılı 44 hastadan 23'ünde (%52) takiple hidronefrozun gerilediği görüldü, 21'i (%48) ameliyat edildi.
Özet (Çeviri)
Spontaneous resolution occurs in most of the patients' with antenatal hydronephrosis (AH) after birth. The effectiveness of renogram and ultrasonography (US) parameters on surgical decision making were assessed. 44 patients with the diagnosis of AH submitted to our clinic between 01 September 2012 and 01 September 2014 included in this study. Patients with spontaneous resolution in follow up and operated for AH were prospectively evaluated. Sex, side of hydronephrosis, age at operation, follow-up period, the parenchymal thickness, antero-posterior (AP) diameter of renal pelvis, resistive index (RI), longitudinal diameter of kidney on US and differential renal function (DRF), half-life of radionuclide tracer (T1/2), Tmax, Tmax- T1/2, NORA (Normalised Residual Activity) parameters of renography were evaluated. The mean age at operation was 11.7 months (2-92); the mean follow up period was 30.8 months (10-60). Spontaneous resolution of AH occurred in 23 of 44 patients (52%) and surgery performed on 21 patients (48%).