Yenidoğan işitme taramasında işitsel kararlı durum yanıtları (auditory steady-state response-assr) etkinliğinin otoakustik emisyon (OEA) ile karşılaştırılması
Comparison of the efficiacy of auditory steady-state response(ASSR) with otoacoustic emissions in newborn hearing screening
- Tez No: 388533
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH GARÇA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Pediatrik odyolojide amaç işitme tayininde frekansa spesifik işitme eşiklerini belirlemede güvenilir sonuçlar veren prosedürleri belirlemektir. Bu çalışmada amaç sensorinöral işitme kaybı olan çocuklarda işitme taramasında işitsel hazır durum cevabı ( auditory steady-state response-ASSR) ile taramada kullanılan otoakustik emisyon ve tarama uyarılmış işitsel beyinsapı cevapları (audiometry brain stem response- ABR) testleri arasındaki korelasyonu araştırmak. Materyal ve Metod Prospektif olarak sağlıklı 30 yenidoğan ve Joint Committee on Infant Hearing (JCIH) 2007 tarafından modifiye edilen kriterlere göre işitme kaybı açısından yüksek riskli 74 yenidoğanın TEOAE kayıtları, multi-uyaran ASSR ve klik tarama BERA ve yapıldı. Sağlıklı ve riskli yenidoğanlarda elde edilen frekansa özgü ASSR sonuçları TEOAE ve klik t-BERA sonuçları ile karşılaştırıldı. Çalışma süresince her bir yenidoğan için TEOAE, multi-uyaran ASSR ve klik t-BERA için geçen süre dakika olarak ölçüldü. Sonuçlar Sağlıklı 30 ve riskli 74 olmak üzere 104 yenidoğanda toplam 208 kulağın işitme testleri yapıldı. Riskli grupta en sık tranfüzyon gerektiren hiperbilirubinemili hastalar vardı. Tüm yenidoğanların frekansa özgü multi-uyaran ASSR sonuçlarında düşük frekanslarda testten kalan yenidoğanlar fazla iken yüksek frekanslarda bu oranlar dramatik azalmaktadır. Sağlıklı grupta TEOAE ile %6.66, riskli grupta ise %31.08 testten kalırken Multi-uyaran ASSR de tüm sağlıklılar testten geçerken riskli gurupta bu oranlar 2000 Hz de sırasıyla 5 (%4,8) ve 8 (%7,7) olarak görüldü. ASSR ile TEOAE arasındaki karşılaştırma yüksek frekanslarda duyarlılık ve doğruluk oranı artmaktadır. Benzer durum riskli yenidoğan grubunda da gözlendi. 500 Hz'de toplam 146 kulaktan 75 (%50,68) kulak testten kalırken bu oran yüksek frekanslar da azalmakta 4000 Hz'de 8 (%5,47) yenidoğanın testten kaldığı görüldü. ASSR ile t-BERA sonuçları arasında duyarlılık ve doğruluk oranı uyumu en fazla 2000 Hz de olduğu görüldü. Multi-uyarımlı ASSR ile bir yenidoğanın test süresi hazırlıklar dahil 30,1 (+/-6,4) dakika olarak ölçüldü. Bu süre TEOAE da 1,26 (+/-0,81) ve t-BERA'da 1,86 (+/-0,87) dakika olarak ölçüldü. Yargı Multi-uyaran ASSR uyuyan yenidoğan davranışsal işitme tahmininde TEOAE ile karşılaştırmasında duyarlı olduğu görüldü. Özellikle riskli yenidoğanlarda Multi-uyaran ASSR uygulamacının yorumuna gerektirmeden aynı anda iki kulağın hızlı frekansa spesifik davranışsal işitme tahmininde güvenle kullanılabilecek bir objektif testtir. Buna karşın yenidoğanda işitme tahmininde tek başına yeterliliğine daha fazla kanıt sağlamak için çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The Purpose Pediatric audiology aim to determine reliable results and procedures in the determination of hearing in specific frequency hearing threshold. The aim of this study is investigate the correlation between the auditory ready answer in the hearing screening on ensorineural hearing loss children(auditory steady-state response-ASSR) and otoacoustic emission used in scanning and auditory brainstem response which evoked in scanning (audiometry brain stem response- ABR) tests. Materials and Methods Prospectively,the TEOAE recordings of 30 healthy newborns and 74 high-risk newborns for hearing loss which modified with Joint Committee on Infant Hearing (JCIH) in 2007 made with the Multistimulus ASSR and click scan BERA. The frequency-specific ASSR results which obtained by healthy and risky newborns were compared with the click t-BERA results. During the study, the period of time of the TEOAE, multi-stimulus ASSR and click t-BERA for each newborn was measured with minutes. The Results 30 and 74, including 104 healthy and risky newborns hearing tests were performed in a total of 208 ears. Risky group consist of patients with hyperbilirubinemia who require most frequent transfusion. The numbers of newborns who from the frequency-specific multi-stimulus ASSR results at low frequencies are a lot but these rates are reduced dramatically at high frequencies. With TEOAE in healthy group 6.66% and the risky group 31.08% couldn't pass the test but in Multistimulus ASSR all healthy group pass the test but the rate of the risky group on 2000 Hz determined respectively, 5 (4.8%) and 8 (7.7%). Comparison between the TEOAE and ASS is increasing sensitivity and accuracy at high frequencies. A similar situation was observed in the group risk newborn. At 500 Hz, 75 from a total of 146 ears (50.68%) couldn't pass the test while this number decreased at high frequency and at 4000 Hz, 8 (5.47%) newborn couldn't pass the test. The most sensitivity and accuracy rate between the ASS and t-BERA were found on 2000 Hz. With the Multiinduced ASS the test periof of a newborn measured as 30.1 (+/- 6.4) minutes including preparations. This time measured 1.26 (+/- 0.81) minutes with the TEOAE and 1.86 (+/- 0.87) minutes with tBERA. Judgement Sensitivity seen in the comparison of the behavioral hearing estimation of multi-stimulus ASSR sleeping newborn with the TEOAE. Especially Multi-stimulus ASSR on risky newborns practitioners in specific behavioral prediction rapid frequency hearing both ears at the same time without requiring the interpretation is an objective test that can be used safely. In contrast, works are needed for provide more evidence on the hearing estimation with alone sufficient.