Ventilatör ilişkili pnömonilerde serum prokalsitonin düzeyi ile serum c-reaktif protein düzeyinin karşılaştırılması
Comparıson of serum procalcıtonın levels and serum c-reactıve proteın levels ın ventılator-assocıated pneumonıa
  1. Tez No: 388532
  2. Yazar: FIRAT ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ İRFAN BARAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde yatan invaziv mekanik ventilasyon desteği altında ventilatör ilişkili pnömoni (VİP) gelişen hastalarda serum prokalsitonin (PKT) düzeylerinin; VİP hastalarındaki yerinin, serum C-reaktif protein (CRP) düzeylerine göre tanısal değerinin ve antibiyotik tedavisinin yönlendirmedeki etkinliğinin ve bu hastalardaki mortalite ile bir ilişkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Yoğun Bakım Ünitesinde Haziran 2013-Ağustos 2014 tarihleri arasında VİP tanısı alan 38 hasta çalışmaya dahil edildi. VİP tanısı, klinik, laboratuvar ve mikrobiyolojik bulguların Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) kriterlerine göre değerlendirilmesi ile konuldu. Hastalardan mekanik ventilasyon uygulandıktan 48 saat sonra hastaların bazal PKT ve CRP değerlerini görmek için periferik venlerden ilk kan numunesi alındı. Daha sonra aynı hastalarda VİP tanısının konulduğu ilk gün tedaviye başlamadan önce (0. gün) ve tanı konulduktan sonraki üçüncü gün olmak üzere 2 numune daha alınıp toplam üç kez numune alınmış oldu. Bulgular: Takiplerde, mekanik ventilasyon uygulanan 117 hastanın 38 (%32.4)'inde VİP gelişti ve bu hastalarda toplamda 41 VİP atağı saptandı. Hastaların VİP atak hızı 30.7 atak / 1000 ventilatör günü olarak hesaplandı. Takip edilen hastalarda üreme saptanan 39 (%95.1) VİP atağında endotrakeal aspirat kültürlerinden izole edilmiş olan etken mikroorganizmaların hepsi Gram-negatif mikroorganizmalardı. En sık üreyen etken ise, Acinetobacter baumannii (%70.7) olarak izole edildi. Takipler sonunda gelişen toplam 41 VİP atağının 18 (%43.9)'inde atak sonrası hastalar hayatını kaybetti. Çalışmamızda, sağ kalan ve ex olan hastalar arasında yalnızca, VİP tedavisinin 3. günü ex olan hastalarda ölçülen PKT değeri, sağ kalan hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek bulundu (p:0,021). Karşılaştırmalı PKT ve CRP sonuçları incelendiğinde ise, yalnızca ölçülen CRP değerlerinin kendi aralarındaki istatistiksel olarak değerlendirmesinde anlamlı düzeyde VİP tanısının konulduğu gün ölçülen CRP değerleri daha yüksek bulundu. Tüm hasta gruplarında VİP tanısının konulduğu gün ölçülen PKT ve CRP ortalamaları bazal PKT ve CRP ortalamalarına göre yüksek bulunurken, VİP tedavinin 3.günü ölçülen CRP ortalama sonucu ise tüm hasta gruplarında VİP tanısının konulduğu gün ölçülen CRP ortalama sonucuna göre düşük bulundu. Ancak, VİP tedavinin 3.günü ölçülen PKT ortalama sonucu VİP tanısının konulduğu gün ölçülen PKT ortalama sonucuna göre; ex olan hasta grubunda yüksek bulunurken, sağ kalan hasta grubunda düşük bulundu. Sonuçlar: Bu çalışmada, VİP tanısının (erken veya geç başlangıçlı) konulmasında PKT ve CRP değerleri arasında bir üstünlük olmamasına rağmen, değerli parametreler olduğu, VİP tedavisi takibinde kısmen CRP, PKT'ye göre daha üstün olduğu ve mortaliteyi gösterme konusunda ise, PKT değerinin daha iyi bir parametre olduğu saptandı. Çalışmamızın dar bir hasta grubunda yapılmış olması ve çalışmaya alınan hastaların altta yatan birçok hastalıklarının varlığı bu sonuçları etkilediğini ve bu nedenle, daha geniş hasta gruplarında yapılmış yeni çalışmalara ihtiyaç olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, patients who developed ventilator-associated pneumonia (VAP) under the support of the underlying invasive mechanical ventilation were included in our hospital Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit. We aimed to determine their serum procalcitonin (PCT) and serum C-reactive protein (CRP) levels effective diagnostic usage, therapeutic levels of antibiotics orientation and aimed to determine whether there was a relationship with mortality. Material and Method: This study was included 38 patients with a diagnosis of VAP in Anesthesiology and Reanimation Intensive Care Unit of Yuzuncu Yil University Medical Faculty during the period from June 2013 to August 2014. It is for this reason that the CDC has recommended an algorithm for diagnosis of VAP which begins with clinical, laboratory and microbiological findings. To determine baseline PCT and CRP values, up to 48 hours after, mechanically ventilated patients were collected the first blood samples in their peripheral veins. Then there was a total of two times; before starting the treatment of VAP, on the first day (day 0) and the third day after diagnosis in the same patients were taken 3 blood samples. Results: During the follow up, among 117 patients with mechanical ventilation, 38 (32.4%) developed VAP and revealed a total of 41 episodes of VAP. The attack rate of patients with VAP were calculated as 30.7 episodes / 1000 ventilator days. Tagged 39 (95.1%) patients were isolated Gram-negative microorganisms from endotracheal aspirate cultures in the VAP episodes. The most frequent microorganism found was Acinetobacter baumannii (%70.7). At the end of follow-up, 18 (43.9%) of the patients were died after the attack in the developing a total of 41 VAP episodes. In our study, between surviving and dying patients, the measured value of PCT patients of dying day 3 of the VAP treatment, according to survivors patients were significantly higher statistically significant (p:0,021). When comparative PCT and CRP results are analyzed between the measured CRP levels in their statistical evaluation, only higher levels of measured CRP are found significantly as set day of VAP. In all patients the day of placement of VAP, measured average of PCT and CRP were significantly higher than the baseline average of PCT and CRP. In all patients measured average of CRP results was significantly lower in the 3rd day of VAP treatment than measured average of CRP results in the day of placement of VAP. However, the 3rd day of the measured average PCT results of the VAP treatment the first day of placement of VAP based on the measured average PCT results in the patients who died were higher, but the group of survivors were lower significantly. Conclusions: In this study, the diagnosis of VAP (early or late onset), although it wasn't a rule set between the PCT and CRP, both were found to be valuable parameters. In the management of VAP treatment, partial CRP was found to be superior to PCT. In terms of showing the mortality was found to be a better parameter value of PCT. We estimate that our results influence by including in a narrow group of patients and having been the presence of underlying disease in many patients. We believe that further studies will be needed to clarify in larger groups of patients in this issue.