Çocukluk çağı artritlerinin demografik özellikleri
Demographic characteristics of childhood arthritis
- Tez No: 388534
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. İBRAHİM ECE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Artrit, eklemlerde oluşan yangısal kökenli değişiklikleri tanımlayan genel bir terimdir. Çocukluk çağında pekçok enfeksiyöz, romatizmal, hematolojik veya ortopedik hastalık artrite neden olabilir. Ayırıcı tanı yapılırken hastanın yaşı, geçirilmiş enfeksiyonlar ve travma, tutulan eklem sayısı, artritin süresi, artritin simetrik olup olmadığı, artrite sistemik bulguların eşlik edip etmediği ve aile öyküsü önem kazanır. Çalışmamızda pediatri polikliniklerimizde eklem şişliği ile başvuran çocukların demografik özelliklerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Egitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları polikliniklerine Ocak 2010 - Eylül 2013 tarihleri arasında artrit bulgusuyla (eklemde şişlik, kızarıklık, ağrı, ısı artışı, fonksiyon kaybının en az iki tanesinin birlikte olması koşuluyla ) başvuran 340 olgu retrospektif olarak incelendi. Bulgular: Artritle başvuran hastalarda ARA (%38.5), Brusellozis (%27.6), Henöch Schönlein Purpurası (%24.7), Juvenil İdiopatik Artrit (%2.6), Ailevi Akdeniz Ateşi (%2.4), reaktif artrit (%1.2), septik artrit (%0.9), salmonella (%0.6), malignite(ALL) (%0.6) iken, hastaların %0.9 da artritin nedeni tespit edilemedi. Çalışmaya alınan hastaların ilk başvuru yaşları 1-16 yıl (ortalama 10.2± 3.4) arasındaydı. Artritli olguların cinsiyetlerine göre dağılımı incelendiğinde anlamlı bir fark saptanmamıştır. Olgular tanılara ve cinsiyetlere göre incelendiğinde brusella , HSP ve JİA da erkek/kız oranı belirgin olarak diğer gruplara kıyasla belirgin daha yüksek saptandı. Akut romatizmal ateş (ARA) ve diğer gruplarda ise erkek/kız oranı arasında belirgin fark saptanmadı. Tartışma ve Sonuç: ARA % 38.5 lik oran ile artritli hastalar arasında 1. sırada idi. Literatür ile kıyaslandığında çalışmamızda brusella artriti sıklığı oldukça yüksek bulundu. Brusella oranın yüksek olması Van ve çevre illerde çiğ süt ve süt ürünleri ile beslenme ve hayvancılıkla ilişkili yaşam şeklinin yaygın olmasıdır. Brusella ateş, artrit, sırt ağrısı, halsizlik gibi müphem şikayetlerle seyrettiğinden birçok hastalıkla karışabilir . Bu nedenle ülkemiz gibi brusella infeksiyonunun yoğun olarak görüldüğü ülkelerde artrit ile başvuran hastalarda rutin olarak bu infeksiyon aranması gerektiğini düşünmekteyiz. Yine literatür ile kıyaslandığında HSP görülme sıklığı çalışmamızda oldukça yüksek bulundu (%24.7). HSP' nin bu denli yüksek görülmesi , ve buna bağlı ciddi komplikasyonların görülmesi HSP' nin etyolojisine ve tedavisine yönelik yeni çalışmaların yapılması gerektiğine inanmaktayız.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Arthritis, inflammatory origin that occurs in the joints is a general term that describes the changes. Many in childhood infectious, rheumatoid, arthritis can cause hematological or orthopedic diseases. Differential diagnosis with the patient's age, previous infection and trauma, joint count, duration of arthritis, arthritis symmetrical, whether or not accompanied by systemic symptoms of arthritis and a family history is important. In our study, our outpatient clinic with joint swelling demographic characteristics of children who aimed to evaluate retrospectively. Materials and Methods: This study YuzuncuYil University Dursun Odabaşı Medical Center of Education and Research Hospital, Children's Health and Diseases clinics January 2010 - September 2013 between the symptoms of arthritis with the (joint swelling, redness, pain, warmth, loss of function of at least two of them to be together provided) admitted 340 patients were retrospectively analyzed Results: Arthritis patients admitted with the ARA (38.5%), brucellosis (27.6%), Henoch Schonlein Purpura (24.7%), juvenile idiopathic arthritis (2.6%), familial Mediterranean fever (2.4%), reactive arthritis (1.2%), septic arthritis (0.9%), salmonella (0.6%), malignancy (ALL) (0.6%), while (0.9%) could not be determined the cause of arthritis. The first application in the study of patients aged 1-16 years (mean 10.2 ± 3.4) were between. Arthritis according to the gender distribution of the cases examined, a significant difference was detected. When analyzed by gender and to recognize cases of Brucellosis, HSPA and JIA male / female ratio was significantly higher compared to other groups revealed significantly. Acute rheumatic fever (ARF), and other groups and male / female ratio were no significant differences between. Discussion and Conclusion: Search among arthritis patients with a ratio of 38.5% was 1. Compared with the literature, our study found a very high prevalence of brucellosis arthritis. Brucellosis is higher than the rate in the neighboring provinces of Van and raw milk and dairy products and animal nutrition associated with the way of life is widespread.. Brucellosis fever, arthritis, back pain, and fatigue can be confused with other diseases that present with vague complaints. Therefore, our country is seen as intense as Brucella infection in patients presenting with arthritis in countries routinely believe that this infection should be sought. Again, when compared with the literature HSP were significantly higher incidence in our study (24.7%). Henoch Schonlein purpura (HSP) 's such a high incidence, and the occurrence of serious complications associated HSP for the etiology and treatment, we believe that the new work should be done.