Postmenapozal kadınlarda parite öyküsünün, oksidatif stres ve dheas düzeyleri üzerine olan etkisi
Effects of parity history on serum oxidative stress and dheas levels in postmenopausal women
  1. Tez No: 388540
  2. Yazar: BURHAN GÖY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MURAT ATMACA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Giriş: Menapoz yaşlanma sürecindeki doğal bir adımdır. Postmenapozal kadınlarda oksidatif stres artmış ve anti-oksidanlar azalmıştır. DHEAS in vitro ve in vivo olarak güçlü bir anti-oksidan kapasiteye sahiptir. Bilgilerimize göre MDA/DHEAS (MDR)'nin postmenopozal kadınlarda oksidatif stresin basit bir belirteci olup olmadığı bilinmemektedir. Bu çalışmada postmenopozal kadınlarda yaş, parite ve VKİ'nin, serum MDA düzeyleri ve katalaz aktivitesi üzerine olan etkisi ve MDR'nin kardiyovasküler risk için güvenilir bir marker olup olmadığı araştırıldı. Hastalar ve metod: Çalışmamızda Haziran 2014 ve Temmuz 2014 tarihleri arasında sağlık taraması için başvuran yaşları 50 ile 82 arasında değişen 96 sağlıklı postmenapozal kadında serum MDA düzeyleri, katalaz aktiviteleri, serum DHEAS düzeyleri, parite öyküleri yaş ve VKİ'leri prospektif olarak incelendi. Hastaların boy ve kiloları ölçüldü ve VKİ hesaplandı. MDR; MDA'nın DHEAS'a oranı ile hesaplandı. Serum MDA düzeyleri ve katalaz aktivitesi spektrofotometrik olarak ölçüldü. Serum DHEAS düzeyleri enzim bağımlı immünosorbent (mikropartikül kemilüminesans) yöntemi ile çalışıldı. Çalışmanın sonuçları Student t testi, One-Way ONAVA testi ve pearson korelasyon katsayısı ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Menopause is a natural step in the process of ageing. Post-menopausal women have increased oxidative stress and decreased anti-oxidant status. Dehydroepiandrosterone-sulfate (DHEAS) has great anti-oxidant capacity both in vitro and in vivo. However it is unknown whether (Malondialdehyde)MDA/DHEAS (MDR) is a simple marker of oxidative stress in post-menopausal women. This study aims to evaluate the age, parity and (Body mass index) BMI on serum MDA levels and catalase activity in post-menopausal women and estimate whether or not MDA/DHEAS reliable marker for cardiovascular risk parameter. Patients and methods: We prospectively investigated serum MDA levels, Catalase activity, serum DHEAS levels, parity history, age and BMI in 96 healthy post-menopausal women aged 50-82 years, randomly selected from voluntary attendees at a check up between June 2014 and July 2014. Height and weight was taken and BMI was calculated. MDR was calculated as the ratio of MDA to DHEAS. Serum MDA and catalase activity were measured spectrophotometrically. Serum DHEA-S levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay. Data obtained was analyzed by student's t- test, ANOVA, and Pearson's correlation coefficient (r).