Şiddetli erişkin künt kafa travmalı hastalarda antioksidan enzimler ((SOD,CAT,GSH-Px,GSH)) ve lipid peroksidasyon (MDA) düzeylerinin incelenmesi
Measurement of antioxidant enzymes and lipid peroxidation levels in severe blunt head injuries
- Tez No: 388541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Beynin travmada oksidatif streslere karşı ihtiyacı olan antioksidan düzeylerinin belirlenmesi ve bu düzeylerin tedaviyi, klinik takipleri değerlendirerek bu hastalarla ilgili genel bir görüş bildirmek amaçlanmıştır. Materyal ve Metod Bu çalışma için Nisan 2013 tarihinden itibaren künt kafa travması şikayeti nedeniyle YYÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne (n:30) başvuran hastalar ve kontrol grubu oarak da herhangi bir akut veya kronik hastalığı olmayan sağlıklı bireyler (n: 30) dahil edilerek yapılmıştır. Hasta sayısına ulaşıldığında çalışma sonlandırıldı. Hastaların başvuru anında alınan anamnez ve muayene bulguları kayıt edildi. Endikasyon dışında hastalardan ek laboratuvar ve radyolojik görüntüleme tetkiki istenmedi. Çalışma sırasında SOD,CAT,GSHpx,GSH ve lipid peroksidayon (MDA) adı verilen maddelerin düzeyinin tesbiti için 3 cc'lik iki adet serum örneği alındı. Çalışma sırasında hastadan, gerekli tedavisi için damar yolu ile ilaç tedavisi verilecek olan hastalara damar yolu açılırken iki adet biyokimya tüpüne 3'er cc lik kan alınarak serumdan bu laboratuar parametreleri çalışıldı. Alınan kan Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaşı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkezi Biyokimya laboratuvarında ve Yüzüncü Yıl Üniversitesi Fen Fakültesi kimya laboratuvarında çalışıldı. Bulgular: Hasta grubunda GSH değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir. Hasta grubunda MDA değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksektir. Hasta grubunda CAT değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür. Hasta grubunda SOD değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür. Hasta grubunda GSH-Px değeri kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı derecede daha düşüktür.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, our objective was to determine the antioxidant levels that needed in the brain against to oxidative stress in head injuries. We also aimed to determine the effects of these levels on the treatment and clinical follow up. Materials and methods: The study population consisted of patients with severe blunt head injuries (n=30) who were admitted to Yüzüncü Yıl University Emergency Service since April 2013 and healty individuals (n=30) without any history of acute or chronic disease. At initial presentation the physical examination findings and past medical history were recorded for each patient. No additional laboratory tests or radiologic imaging were performed other than indication. Two blood samples (3 cc) were obtained for the measurement of SOD, CAT, GSHpx, GSH and lipid peroxidation (MDA) levels. Blood samples were studied at the Yüzüncü Yıl University Dursun Odabaşı Education and Research Hospital biochemistry laboratory and Yüzüncü Yıl University Faculty of Science chemistry laboratory. Results: Compared to healty individuals GSH and MDA levels were significantly higher in the patient group. CAT,SOD and GSH-Px levels were significantly lower in the patient group.