Akut böbrek yetmezliği tanılı hastaların değerlendirilmesi
Evaluation of patients with acute renal failure
  1. Tez No: 388539
  2. Yazar: İSMET SEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİB EMRE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma ile bölgemizdeki akut böbrek yetmezliği tanısı ile yatırılan veya hastanede yatmakta iken akut böbrek yetmezliği gelişen hastaların demografik özellikleri, hastaneye yatış nedenleri, böbrek yetmezliği nedenleri ve böbrek yetmezliği gelişimi için risk faktörleri, hemodiyaliz ihtiyacı ve mortalite ile ilişkili faktörler incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesinde yatarak tedavi gören 18-85 yaş arasında akut böbrek yetmezliği tanısıyla yatan veya hastanede yatmakta iken akut böbrek yetmezliği gelişen 72 hasta ve kontrol grubu olarak ise 50 sağlıklı birey alındı. Elde edilen verilerin istatistik değerlendirilmesi sürekli değişkenler için tanımlayıcı istatistikler; ortalama, standart sapma, minimum ve maksimum değer olarak ifade edilirken, kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak ifade edildi. Sürekli değişkenlerin gruplarını karşılaştırmada Student t testi yapıldı. Bu değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede Pearson korelasyon katsayısı hesaplandı. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkileri belirlemede ise Ki-kare testi ve olabilirlik oran testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
With this research, to investigate demographic characteristics, reasons for hospitalization, renal failure causes, risk factors, dialysis requirement and mortality-related factors of hospitalization and admitting with acute renal failure in our regıon was aimed. Hospitalized with acute renal failure or while developing acute renal failure in hospital between the ages of 18-85 72 patients and 50 healthy individuals as a control group were included to the study at the Yuzuncu Yil Medicine Fakulty. Obtained Statistical evaluation of the data continuous variables for descriptive statistics; The mean, standard deviation, minimum and maximum values, categorical variables; as number and percentage were expressed. Student's t test to compare continuous variables were. In determining the relationship between these variables Pearson correlation coefficient was calculated. In determining the relationship between categorical variables the likelihood ratio and chi-square test was used. p value of