Diz osteoartritli hastalarda ekstrakorporeal şok dalga tedavisinin klinik ve radyolojik etkinliği
Clinical and radiological efficacy of extracorporeal shock wave therapy patients with osteoarthritis of the knee
  1. Tez No: 388550
  2. Yazar: EMRE ŞENKÖY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT EDİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç:ESWT'nin kas-iskelet sitemi hastalıklarında kullanımı ile ilgili yeterli tecrübe olmasına rağmen, ESWT 'nin gonartroz üzerine etkisi ile çalışmaların çoğu hayvan çalışmaları şeklindedir. Bu çalışmada ESWT'nin kas iskelet sistemi hastalıklarıyla iligili çok fazla data olmaması nedeniyle bu konuya odaklanılmıştır. Material-Metod:Çalışmaya yaşları 45-65 arası değişen, gonartroz evre 2-3 olan 91 hasta dahil edildi. Hastalar randomize olarak 3 gruba ayrıldı.Birinci gruba sadaece parasetamol; ikinci gruba parasetamolle beraber Hot Pack, TENS, KDD; üçüncü gruba ise parasetamol ile beraber 12 Hz frekansında 3bar basınçlı 2500 atımlık ESWT tedavisi verildi.ESWT uygulaması oturur pozisyonda dziler 90 derece fleksiyondayken yapıldı. Çalışmada Medical Italia (SN: EK1238092) marka ESWT cihazı kullanıldı. Sonuç: 15 gün sonunda yapılan değerlendirmede her 3 grupta da WOMAC Ağrı skorlarında önemli düşüş saptandı. 2 ve 3 gruplardaki düşüş benzer olup bu düşüş 1 gruba nazaran daha fazlaydı. 3. grupta Medial Eklem Aralığı, Lateral Eklem Açıklığı ve WOMAC Total skorları diğer gruplara göre anlamlı derecede farklı olup, diğer parametreler açısından fark yoktu. Tartışma: Bu çalışmada radyolojik düzelmeyle beraber ağrı, tutukluk ve fiziksel fonksiyonlarda iyileşme gözlemledik. Ancak bu konuda yeterli çalışma bulunmamaktadır. ESWT'nin diz osteoartriti üzerindeki etki ve komplikasyonlarının net olarak ortaya konabilmesi için daha uzun süreli randomize çift kör çalışmalara gereksinim vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: Although there is enough experience with ESWT in musculoskeletal disease, studies with ESWT on osteoarthritis (OA) of the knee are mostly about animal studies. Because of poor data on ESWT in OA patients in the literature regarding the clinical and radiological effectiveness, this study has focused on this subject Materials-Methods: Ninety-one patients between 45-65 years of age with bilateral grade 2-3 knee osteoarthritis were included in the study. The patients were randomly divided into 3 groups. Only paracetamol was given to the first group; short wave diathermy (ESWD), hot pack, TENS as well as paracetamol were applied to group 2; Extracorporeal Shock Wave Therapy plus paracetamol treatment was applied to group 3. Five session ESWT was applied 2500 shot with 3 bar pressure with 12 Hz frequency. ESWT application was performed in sitting position while the knee 90 degree flexed. Medical Italia brand (SN: EK1238092) ESWT device was used in the study. Results: At the end of the 15th day, WOMAC pain (WOMACP0-WOMACP15) scores has declined significantly in all 3 groups. Similar decline was observed between group 2 and 3, however a higher drop was found in these two groups while compared to group 1. Radiologic medial joint space, the lateral clear spaces, and total WOMAC scores were also statistically different between the groups in favor of group 3. in terms of other parameters, there was no difference. Conclusion: In the current study we observed positive results in terms of pain, stiffness and physical function as well as radiologic parameters. However, There is not sufficient number of studies regarding this issue. Therefore, there is need to more long term randomized double blinded studies to clarify the efficacy and complications of ESWT in patients with knee OA.