Nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (LCN-2) düzeyi ile preeklampsi şiddetinin ve intrauterin gelişme geriliğinin öngörüsü ve doopler bulguları
Neutrophils gelatinase related lipocalin (LCN-2) predict the level of intensity of preeclampsia and intrauterine growth retardation and doppler findings
- Tez No: 388549
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP YILDIZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Giriş: Tüm dünyada gebe kadınların yaklaşık %10' u, gebeliğin hipertansif hastalıklarından etkilenir. Gebeliğin hipertansif hastalıkları, ciddi akut morbiditeler, uzun dönem yetersizlikler ve anne bebek ilişkili ölümlerin önemli nedenlerindendir. Yapılan çalışmalarda serum nötrofil jelatinaz ilişkili lipokalin (LCN-2) düzeylerinin preeklampsi gelişen gebelerde artış gösterdiği bulunmuştur. Bu çalışmada amacımız normal gebelik ve preeklampsideki serum LCN-2 düzeylerini karşılaştırmak, LCN-2 düzeyinin preeklamsi ve şiddetiyle ilişkisini araştırmaktır. Preeklampsi riski yüksek olan hastaların belirlenmesi, hastalığın şiddeti ve seyri hakkında bilgi verecek yeni biyomarkerlar geliştirilmesi açısından literatüre katkı yapmayı amaçlıyoruz. Gereç-Yöntem: Van 100. Yıl Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğinde Ekim 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında gebelik takipleri yapılan 120 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların 27'sinde hafif preeklampsi ve 51'inde şiddetli preeklampsi vardı. Kırk iki hastada kan basıncı normaldi (kontrol grubu). Preeklampsi tanısı Amerikan Obstetrik ve Jinekoloji Derneği kılavuzlarına uygun şekilde konuldu. Bütün gebelerde serum LCN2 düzeyleri kaydedildi ve doppler USG yapıldı. Elde edilen bulgular 3 grup arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Hastaların ortalama yaşı 25.6±4.7 idi. Grupların demografik özellikleri benzerdi. Ortalama sistolik ve diastolik kan basınçları sırasıyla 110.7±15.9 ve 82.1±8 mmHg'ydi. Üç grup arasında yaş, BMI ve kan örnekleri alındığı sırada ölçülen gestasyonel yaş açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Doğumdaki gestasyonel yaş normal gebelerde ağır ve hafif preeklampsiyle karşılaştırıldığında anlamlı olarak yüksekken (p0.05). Preeklampsinin şiddeti ve düşük doğum ağırlığı ilişkili bulundu. Tüm hastalar için ortalama LCN-2 düzeyi 168±83.7 ng/dl iken normal gebelerde 129.3±74.8 ng/dl, hafif preeklampsi grubunda 172.6±82.8 ng/dl ve ağır preeklampsi grubunda 197.9±80 ng/dl olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Introduction: The pregnant women all over the world about 10% of affected hypertensive disorders of pregnancy. Hypertensive disorders of pregnancy, severe acute morbidity, long-term disabilities and the mother of one of the major causes of death associated with baby. Serum neutrophil gelatinase associated lipocalin in studies (LCN-2) levels were found to increase in developing preeclampsia pregnant. In this study, we aimed to compare the serum levels in normal pregnancy and preeclampsia LCN-2 was to investigate the relationship between the severity of preeclampsia and LCN-2 level. Identifying patients at high risk of pre-eclampsia are new biomarkers will provide information about the severity and course of the disease, we aim to contribute to the literature in terms of development. Methods: Van 100th Year University Obstetrics and Gynecology between October 2013 and May 2014 with pregnancy follow-up of 120 patients were included in the study. 27 patients with mild preeclampsia and 51 had severe preeclampsia. Forty-two patients had normal blood pressure (control group). Preeclampsia was diagnosed in accordance with the American Society of Obstetrics and Gynecology guidelines. LCN2 serum levels were recorded in all pregnant women and Doppler ultrasound was performed. The findings were compared among the 3 groups. Results: The mean age of the patients was 25.6 ± 4.7. Demographic characteristics of the groups were similar. Mean systolic and diastolic blood pressure, respectively 110.7 ± 15.9 and 82.1 ± 8 mmHg. Age between the three groups, BMI and blood samples when measured in terms of gestational age was no statistically significant difference. Compared with severe and mild preeclampsia and gestational age at birth significantly higher in normal pregnant women (p 0.05). The severity of preeclampsia and was associated with low birth weight. All average LCN-2 level for patients 168 ± 83.7 ng / dl in normal pregnancies 129.3 ± 74.8 ng / dl, mild preeclampsia group, 172.6 ± 82.8 ng / dL and 197.9 ± 80 ng of severe preeclampsia / dl.