Diz menisküs yırtığı tanısı alan hastalarda trombositten zengin plazma (prp) uygulamasının etkinliğinin klinik parametrelerle değerlendirilmesi
Evaluation of effectiveness of prp application with clinical parameters on patients diagnosed with knee meniscal tear
- Tez No: 388551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT EDİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada hastanemiz Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğinde grade 2 ile grade 3 diz menisküs yırtığı tanısı konmuş olan hastalarda trombositten zengin plazma (PRP) uygulamasını diz eklem bölgesine tedavi amacıyla uygulayıp, PRP uygulamasının hastanın diz ağrısı ve klinik parametreleri üzerindeki etkinliğini ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ekim 2013-Mayıs 2014 tarihleri arasında Y.Y.Ü. Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon polikliniğine başvuran ve diz MR sonucunda grade 2 ile grade 3 diz menisküs yırtığı tanısı almış olan ve araştırmaya alınma kriterlerine uyan 41 hasta alındı. Sonuç değişkenleri olarak da Vizüel Analog Skala (VAS) skoruna göre ağrı ve Lequesne fonksiyonel skalası değerlendirildi. Çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 13,0 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışma, diz menisküs yırtığı tanısı almış olan 12'si erkek (% 29.26) ve 29'u bayan ( % 70.74) olmak üzere toplam 41 olgu üzerinde yapıldı. Olguların yaşları 21 ile 50 arasında değişmekte olup ortalama yaş 38,20 yıl olarak saptandı. Olguların diz menisküs yırtığında hangi tarafın ne kadar sıklıkta tutulumuna bakıldığında menisküs yırtığı lezyonunun; erkeklerde sağ dizde 4 (% 33) sol dizde 8 (% 77), bayanlarda sağ dizde 11 (% 38) sol dizde 18 (% 62) ve toplamda sağ dizde 15 (% 36,5) sol dizde 26 (% 63,5) olduğu saptandı. Olgularda VAS'a göre ağrının değerlendirilmesinde, olguların tedavi öncesi (VAS 0) ağrı düzeyi hem tedavi sonrası 1.hafta (VAS 1) hemde tedaviden sonraki 4.
Özet (Çeviri)
Evaluation of effectiveness of PRP Application with clinical parameters on patients diagnosed with knee meniscal tear Objective: Purpose of this study is to reveal the effectiveness of therapeutical application of PRP into knee joint in terms of knee pain and clinical parameters on patients of Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic diagnosed with grade 2 and 3 knee meniscal tear Patient and Method: 41 patients meeting the criteria were included in this study, they applied to Physical Medicine and Rehabilitation outpatient clinic of Yuzuncu Yil University Medical Faculty Dursun Odabas Medical Center between October 2013-May 2014 and they were diagnosed with grade 2 or grade 3 knee meniscal tear according to knee MRI results. Visual Analogue Scale and Lequesne Functional Scale are used as result variants. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 13.0 is used for statistical analysis of findings obtained during the study. Results: Our study included 41 patients diagnosed with knee meniscal tear, 12 male (%29,26) and 29 female (%70,74) were included. Ages of the patients ranged from 21 to 50 and mean age was found to be 38,20. On investigation of left or right knee involvement in meniscal tear, right knee involvement was found on 4 (%33) and left knee involvement was found on 8 (%77) of male patients; on females right knee involvement was on 11 (%38) and left knee involvement was on 18 (%62) and in total 15 (%36,5) of the patients had right meniscal tear and 26 (%63,5) of the patients had left meniscal tear.