Kolon kanserli hastalarda preoperatif ve postoperatif total serum sialik asit düzeylerinin incelenmesi
Evaluation of preoperative and postoperative serum total sialic acid levels in colon cancer patients
- Tez No: 388554
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KEMİK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Bu çalışmamızın amacı; kolon kanserli hastaların preoperatif ve postoperatif (48.saat) serum total sialik asit düzeylerinin karşılaştırılması ile serum total sialik asitin kolon kanserlerinde bir belirteç olup olamayacağını araştırmaktır. Hastalar ve Yöntemler: Kolon kanseri teşhisi konmuş 100 hastanın ve 70 sağlıklı bireyin preoperatif ve postoperatif (48.saat) serum düzeyleri incelendi. Tüm serumlarda total sialik asit düzeyleri Warren yöntemi ile belirlendi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to investigate whether total sialic acid levels can be used as tumor marker for distinguish in colon cancer patients with or preoperative and postoperative serum (48.h). Patients and Methods: Preoperative and postoperative (48.h) serum total sialic acid levels were examined 100 patients with colon cancer and 70 healthy volunteers. All serum total sialic acid levels were determined by the methods of Warren.