İlkokul çağındaki çocuklarda işeme disfonksiyonları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluating of relationship between quality of life and voiding dysfunction in primary school children
- Tez No: 388565
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ŞEYDA ÖZBIÇAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, İlkokul öğrencilerinde işeme bozuklukları ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Gereç ve Yöntem: Araştırma basit rasgtgele örneklem yöntemi ile seçilen üç ilkokulda yürütülmüştür. Verilerin toplanmasında (kid-KINDL) Çocuklar İçin Genel Amaçlı Sağlıkla İlgili Yaşam Kalitesi Ölçeği (7-13 yaş) ve İşeme Bozuklukları Semptom Skoru ve ailelere ait sosyodemografik veri formu kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS for Windows 15,0 kullanılarak bilgisayarda değerlendirilmiştir. Sosyodemografik özellikler için sayı ve yüzde, veriler arasındaki ilişkiyi ortaya koymada pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Çocukların kid KINDL yaşam kalitesi toplam puan ortalaması (77.51 ± 12.40)' dur. Çocuklar ailelerine ilişkin yaşam kalitesini en üst düzeyde (82.8 ± 16.60), kendilerini algılamalarına ilişkin özsaygı puanlarını en alt düzeyde değerlendirmişlerdir (67.73 ± 24.28). Öğrencilerin % 12' sinde işeme disfonksiyonu tespit edildi. En sık görülen semptomlar gündüz (% 16) ve gece (% 14.1) kaçırmadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Purpose of this study was to examine the relationship between voiding dysfunctions and health-related quality of life of primary school students. Material And Methods: Research was executed at three primary school selected by simple random sampling. Data from subjects was collected through the use of“General Purpose Health-related Quality of Life Questionnaire for Children (kid-KINDLE)”(7-13 years),“Voiding Dysfunctions Symptom Score”, and“Socio-demographic Information Form”for families. SPSS for Windows 15.0 was used in the analysis of data. Socio-demographic variables were defined and analysed as numbers and percentages, and pearson correlation analysis was applied for the relation between collected data. Findings: Average of kid-KINDLE health-related quality of life total score is (77.51±12.40). Kids evaluated quality of life relating to family maximize (82.87±16.60) and self-esteem scores relating to perceptions of themselves minimal (67.63±24.28). Voiding dysfunction detected % 12 percent of students. The most common symptoms are enuresis in day (%16) and night (%14,1).