Malign biliyer darlıklarda perkütan transhepatik girişim ile endolüminal radyofrekans ablasyon uygulamaları
Endoluminal radiofrequency ablation treatment of maiignant biliary stenosis via percutaneous transhepatic approach
- Tez No: 388592
- Danışmanlar: PROF. DR. ERHAN TURGUT ILGIT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Endolüminal radyofrekans ablasyon (RFA) malign biliyer darlıklarda perkütan ya da endoskopik yolla uygulanabilen umut vaat eden palyatif tedavi yöntemidir. Bu çalışmanın amacı perkütan yolla uygulanan endolüminal RFA tedavisinin klinik etkinliğini ve güvenilirliğini değerlendirmektir. Çalışmaya operasyona elverişsiz olan ve malign biliyer darlık saptanan 31 hasta dahil edildi. Bu hastalara eksternal ya da intenal – eksternal BD ile biliyer dekompresyon sonrası perkütan endolüminal RFA uygulandı. Toplam 32 ablasyondan 30'u sonrası metal stent yerleştirildi. Hasta grubumuzda ana patolojik tanı pankreas kanseri (n=24) idi. Otuz bir hasta üzerinde yapılan 32 ablasyon işlemi % 100 teknik başarı ile uygulandı. İşlem sonrası yapılan kolanjiogramlarda sonrasında iki hastada ek stentleme yapıldı. İki hasta takipten çıkarıldı. İşlem sonrası ilk 30 gün içerisinde, 10 (% 34,5) hasta biliyer obstrüksiyon bulgusu olmaksızın öldü. İşlemle ilişkili major komplikasyon görülmedi. İki hastada 89 ve 181 sonrasında stent tıkanıklığı ortaya çıktı. İlk hastada lümen açıklığı perkütan endolüminal RFA işleminin tekrarı ile sağlandı. Otuz bir hastadan, takipler sırasında 20'si kaybedildi ve 9'u sağ idi. Tüm hasta grubunda ortanca sağ kalım 76 (5 – 239) gün ve ortanca stent açık kalım süresi 76 (5 – 189) gün olarak hesaplandı. Perkütan yolla uygulanan endolüminal RFA, düşük komplikasyon oranı ve yüksek teknik başarısıyla malign biliyer obstrüksiyon tedavisinde güvenli ve başarılı bir palyatif tedavi seçeneğidir.
Özet (Çeviri)
Endoluminal radiofrequency ablation (RFA) is a promising palliative treatment of malignant biliary stenosis applicable by endoscopic or percutaneous route. The aim of this study is to evaluate the clinical feasibility and safety of percutaneosly applied endoluminal RFA of malignant biliary stenosis. Thirty-one patients with inoperable malignant biliary stenosis were included. These patients underwent percutaneous endoluminal RFA after biliary decompression with an internal – external or external drainage. Following 30 of 32 ablations, a metal stent was inserted. The main pathological diagnosis was pancreatic cancer (n=24) in our patient group. All the 32 ablations on 31 patients were perfomed with 100 % technical succes. On the post procedure cholangiograms , it was decided additional stenting in two patients. Two patients lost to follow-up. Ten (34,5 %) patients died in the first 30 days after this procedure without any sign of biliary obstruction. There were no procedure related major complications. Stent occlusion occurred in two patients after 89 and 181 days. Luminal patency was restored with a repeated percutaneous intraluminal RFA in the first patient. Of these 31 patients, 20 were dead and 9 patients were alive in the follow-up period. All patients had a median survival of 76 (5 – 239) days and a median stent patency of 76 (5 – 189) days. Percutaneously applied endoluminal RFA is a feasible and safe option in palliative treatment of malignant biliary obstruction with low complication rate and high technical succes.