Ventriküler septal defektlerde cerrahi tedavi ve klinik sonuçları
Ventricular septal defect surgery and clinical results
  1. Tez No: 388606
  2. Yazar: HASAN ÖNER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHİM ÇOLAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ventriküler Septal Defektlerde Cerrahi Tedavi ve Klinik Sonuçları 2005-2014 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Anabilim Dalı tarafından 59 VSD hastasına girişim yapıldı. 35 olgu erkek (%59.3), 24 olgu kadın (%40.7) idi ve yaş ortalaması 9,10±9,13(1-48), kilo ortalaması 25±16,5(7-75) olarak bulundu. Preoperatif NYHA fonksiyonel kapasite(FK) karşılaştırıldığında FK-I 31 olgu(%52,5), FK-II 25 olgu(%42,3), FK-III 3 olgu(%5,08) olarak belirlendi. Semptomlarına göre 27 olgunun(%45,8) semptomu olmadığı, 14 olgu(%23,7) efor dispnesi, 10 olgu(%16,9) çarpıntı, 5 olgu(%8,5) gelişme geriliği, 2 olgu(%3,4) sık akciğer enfeksiyonu, 1 olgu(%1,7) endokardit olarak değerlendirildi. Preoperatif anomali olarak en sık 13 olgu(%22) aort yetmezliği(AY) ve aort valf prolapsusu(AVP); 12 olgu(%20,3) ASD; 5 olgu(%8,4) PDA mevcuttu. VSD tiplerine göre girişim yöntemlerine bakıldığında perimembranöz tipte en sık 38 olgu (%88,4) ile sağ atriotomi, 1 olgu(%2,3) sağ atriotomi ve triküspit septal annulus radial kesisi; müsküler tipte en sık 8 olgu (%72,7) ile sağ atriotomi ve Swiss-Chess tip olan 2 olguda (%18,2) sol ventrikülotomi; DCJA tipte ensık 5 olgu (%100) ile sağ ventrikülotomi tercih edilmiştir. Ensık müdahale edilen peroperatif anomali 13 hasta(%22) ASD onarımı, 5 hasta(%8,5) PDA ligasyonu olarak belirlenmiştir. Postoperatif komplikasyonlar arasında en sık görülen 9 olgu(%15,3) ile rezidü VSD dir. Fatal seyreden 3 hastanın(%5,09) PAB 67±7,5mmHg; LV-RV şant 49±9,6mmHg; Qp/Qs 4,7±3,87; PVR 7,5±4,6 değerlerinin yüksek oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Ataturk University, Faculty of Medicine, Cardio-Vascular Surgery Department, between the years 2005-2014 has operated 59 patients with Ventricular Septal Defect diagnosed. 35 male patients (59.3 %), 24 female patients (40.7 %) with a average age of 9,10±9,13 (1 -48) and with a average weight of 25±16.5 (7-75). Preoperatively New York Heart Association (NYHA) functional capacity(FC) evaluation results were the following: FC-I 31 patients (52.5 %), FC-II 25 patients (42.3%), FC-III 3 patients (5.08 %). The symptomatic evaluation of the patients was the following: asymptomatic 27 patients (45.8 %), exertional dyspnea in 14 patients (23.7 %), palpitation in 10 patients (16.9 %), the progress of the disease was seen in 5 patients (8.5%), frequent pulmonary infections in 2 patients (3.4 %), endocarditis in 1 patient (1.7 %). The most frequent preoperative anomalies were the following: aortic valve insufficiency and aortic valve prolapse in 13 patients (22%); Among the other anomalies were; isolated atrial septal defect (ASD) in 12 patients (20.3 %), patent ductus arteriosus (PDA) in 5 patients (8.4 %). According to the VSD types applied intervention techniques were the following; perimembranous VSD was operated with right atriotomi technique in 38 patients (88.4 %), in 1 patient (2.3%) right atriotomy and tricuspid septal annulus radial incision technique was used. Muscular type VSD in 8 patients (72.7 %) were operated with right atriotomy technique. During Swiss-Chess type VSD left ventriculotomy technique was used in 2 patients (18.2 %). İn 5 patients (100 %) with DCJA type VSD right ventriculotomy technique was applied. Among the most frequent perioperative anomalies were : repair of isolated ASD in 13 patients (22 %), ligation of PDA in 5 patients (8.5 %). Between postoperative complications the most frequent one was residual VSD in 9 patients (15.3 %). Mortality was seen in 3 patients (5.09 %) with preoperative PAB 67±7.5 mmHg, LV-RV shunt 49±9.6 mmHg, Qp/Qs 4.7±3.87, PVR 7.5±4.6 values in follow-up.