Geniş QRS taşikardi li hastalarda A-V disosiasyon saptamada standart ekg ile lewis ekg nin karşılaştırılması
Comparison of standard and lewis ecg in detection of A-V dissociation in patients with wide QRS tachycardia
- Tez No: 388607
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇIKEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Geniş QRS taşikardilerin ayırıcı tanısında kullanılan atrio-ventriküler (AV) disosiasyon ventriküler taşikardi (VT) için en spesifik bulgulardan biridir, ancak sensitivitesi düşüktür. Biz Lewis lead kayıtlarını kullanarak geniş QRS taşikardi esnasında 'görülebilir p dalgaları'nı daha yüksek oranda saptayabileceğimizi amaçladık. Yöntem ve Gereçler: Elektrofizyolojik çalışma (EFÇ) endikasyonu olan ve çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan ardışık 21 hasta bu çalışmaya dahil edildi. EFÇ yapılırken sağ ventrikül apekse yönlendirilmiş olan tanısal dört kutuplu kateter ile sabit hızda uyarı yapıldı ve VA wenckebach noktası bulundu; 300 msn ile sağ ventrikül apikal uyarı yapılarak ventriküler taşikardi oluşturuldu (simulating VT) ve bu sırada hem standart lead elektrokardiyografi (EKG) hem de Lewis lead EKG kayıtları alındı. Bulgular: Standart lead EKG grubunda 7 hastada (%33,3) 'görülebilir p dalgaları' varken, Lewis lead EKG grubunda 14 hastada (%66.7) 'görülebilir p dalgaları' mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: AV disosiation is one of the most specific sign in the differential diagnosis of wide QRS complex tachycardia. However, it has low sensitivity. We aimed to detect 'visible p wave'with high frequency using the Lewis lead ECG during wide QRS complex tachycardia. Material and Methods: Electrophysiological study (EPS) is indicated and the consecutive 21 patients meeting the inclusion criteria were included in this study. We placed a quadripolar diagnostic catheter in right ventricular apex, then we attempted to find VA wenckebach level afterward. We stimulated at constant rate (300 msn) the RV apex via diagnostic catheter. During the stimulation we recorded both standard 12 lead and Lewis lead ECG. Results: In standart ECG group, 7 (33.3%) patients had visible p wave and in Lewis lead ECG group, 14 (66.7%) patients had 'visible p wave'.