KOAH'a bağlı pulmoner hipertansiyon varlığının hastaların fonksiyonel kapasitesine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of effect of pulmonary hypertension due to copd on functional capacity of the patients
- Tez No: 388605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF YILMAZEL UÇAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş: Kronik obstrüktif akciğer hastalığında tedavinin amacı semptomları azaltmak, akut atakları önlemek, solunum fonksiyonlarının kötüleşmesini önlemek ve mümkünse iyileştirmek, yaşam süresini uzatmak, yaşam kalitesini arttırmaktır. Pulmoner hipertansiyonu olan ve pulmoner hipertansiyonu olmayan KOAH'lı hastaların fonksiyonel değerlendirmesi tedavi ve takipte büyük önem taşımaktadır. Biz de çalışmamızda KOAH'lı hastalarda gelişen pulmoner hipertansiyonun fonksiyonel kapasite üzerine etkisini ve altı dakika yürüme testi (6 DYT) solunum fonksiyon testi (SFT), Modified Medical Research Council anketi (mMRC), COPD Assesment Test (CAT) anket skoru ve kardiyopulmoner egzersiz testi (KPET) arasındaki ilişkiyi göstermeyi amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğine ve polikliniğine başvuran, GOLD 2014 rehberine göre solunum fonksiyon testi ile orta veya ağır derecede KOAH saptanan 64 hasta prospektif olarak alındı. Yeterli süre ve kalitede kardiyopulmoner egzersiz testi yapabilen ve son 4-6 hafta içinde atak öyküsü olmayan stabil hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastalara istirahat halinde ekokardiyografi yapılıp ortalama pulmoner arter basıncına (PAB) göre hastalar Grup 1: PAB < 30 mmHg (n= 34), Grup 2: PAB > 30 (n= 30) mm Hg olarak ayrıldı. Hastaların altı dakika yürüme mesafesi ölçüldü. Solunum fonsiyon testi yapıldı. mMRC skorları hesaplandı. CAT skor anketi uygulandı. Kardiyopulmoner egzersiz testi uygulandı. Bu testler sonucunda oluşan bulgular aşağıda verilmiştir. Bulgular: Bu çalışmada KOAH'lı pulmoner hipertansiyonu olan hastalarda; 1 yılda hastaneye yatma oranı, pretibial ödem varlığı ve periferik siyanoz varlığı pulmoner hipertansiyonu olmayanlara göre daha fazla saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction: In patients with chronic obstructive pulmonary disease (COPD) treatment aims are; to reduce the symptoms, to prevent acute exacerbations and worsening of lung function and to prolong life, to improve the quality of life and to slow the development of pulmonary hypertension. Functional assesment is very important in COPD patients with or without pulmonary hypertension. The purpose of this study was to determine whether abnormal pulmonary artery pres¬sure impairs exercise capacity in patients with COPD and to show relation between six minutes walking test (6 MWT), pulmonary function test (PFT), Modified Medical Research Council survey (m MRC), COPD Assesment Test (CAT) survey score, cardiopulmonary exercise test (CPET). Methods: 64 patients with moderate to severe COPD were included who were admitted to Atatürk University Faculty of Medicine, Pulmonary Medicine and Tuberculosis Department Clinic and were eligible for symptom-limited incremental cardiopulmonary exercise testing. According to mean pulmonary artery pressure with echocardiograpy at rest, patients were divided into two groups; Group 1: PAB < 30 mmHg (n= 34), Group 2: PAB > 30 (n= 30). 6MWT distances were noted. PFT were done. And mMRC scores were calculated. Furthermore CAT survey score were applied. CPET performed to all patients.