İnflamatuvar barsak hastalığı olan kadınlarda cinsel yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Assessment of sexual function and quality of life in women with inflammatory bowel diseases
  1. Tez No: 388617
  2. Yazar: BİLGİN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIDIKA OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastroenteroloji, Hemşirelik, Gastroenterology, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışma inflamatuvar barsak hastalığı (İ.B.H.) olan kadınlarda, hastalığın cinsel yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmek için tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapıldı. Gereç ve Yöntem: İstanbul'da bir üniversite hastanesinde gastroenteroloji polikliniğine başvuran, araştırmaya alınma koşullarını karşılayan 118 İ.B.H. olan kadın ile gerçekleştirildi. Araştırmada, hasta bilgi formu ve Cinsel Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kadın (CYKÖ-K) kullanıldı. Veriler; tanımlayıcı istatistikler, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, One-way Anova, t-testi ve Pearson korelasyon analizi ile değerlendirildi. Bulgular: İ.B.H. olan kadınların CYKÖ-K puan ortalamaları 55,41±2,54 bulundu.
Özet (Çeviri)
Purpose: This cross-sectional and descriptive study has been conducted to assess sexual function and quality of life in women with inflammatory bowel diseases. Materials and Method: This study was conducted on 118 women with inflammatory bowel diseases, who applied to a university hospital in İstanbul and met the conditions of the survey. Patient information forms, Sexual Quality of Life -Female (SQOL-F) questionairres were used in the survey. The data were assessed with descriptive statistics, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, One-way Anova, t-tests and Pearson correlation analysis. Findings: The SQOL-F average score for the women with IBD was 55,41±2,54.