Demir eksikliği anemisi hastaların semptomları, etiyolojisi, tedavi yöntemleri ve etkinliğinin laboratuvar parametreleri karşılaştırması
  1. Tez No: 836001
  2. Yazar: ZEMFIRA TAKHMAZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE BAHRİYE PAYZIN, UZMAN HATİCE DEMET KİPER ÜNAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Demir eksikliği anemisi (DEA) gelişmiş ya da gelişmekte olan ülkelerde özellikle pre-menapozal dönemdeki 2020-Ocak 2023 tarihleri arasında izlediğimiz DEA tanısı kesinleşen 263 hastanın verilerini elektronik dosya sistemi ve erişime açık olanların e-Nabız sisteminde geriye dönük inceledik. Yaş, cinsiyet kadınlarda ve ileri yaşta her iki cinsiyet için de çalışma ve yaşam kalitesini uzun süreli azaltan en önemli nedenler arasındadır. Biz de kendi hasta popülasyonumuzda DEA semptomları, etiyolojisi, tedavi yöntemleri ve etkinliğini araştırmak istedik. Ocak, başvuru semptomları, etiyoloji araştırma sonuçları, tedavileri ve tedavi etkinliği, ek hastalıkları, anti agregan ya da anti koagülan tedavileri kaydedildi. Hemogram (Hgb, Hct, MCV, MCH, lökosit, nötrofil, trombosit, RDW, Mentzer indeksi, MPV, SD, STDBK, TS, Serum ferritini, CRP değerleri tanıda kaydedildi. Son görülmede de hgb, hct, MCV, RDW Mentzer indeksi, trombosit değerleri tanıdakilerle karşılaştırıldı. Tedavi yöntemleri ve süreleri, etkinli kayda alınmıştır. Halsizlik ve çabuk yorulma 128 hastada (%48,7) görülürken asemptomatik 93 (%35,3) hasta vardı. Gastrointestinal (Gİ) semptomlar 47 hastada (%17,8), menometroraji kadın hastaların %8,4'ünde (17 hasta), ≤ 50 yaş olan 134 kadın hastanın %12,6'sında bulundu. GİS'den demir kaybı ya da emilim yetersizliğine yol açan benign hastalıklar arasında eroziv gastrit; 84 (%32,5), hemoroid; 54 (%20,5), peptik ülser; 9 (%3,4), H. pylori 15 (%5,7), özofagus varisi 5 (%1,9), immun trombositopeni ve hemofili 6 (%2,3), antiagregan ve antikoagülan 42 (%15,9) gastrektomi ve bariatrik cerrahi 10 (%3,8), konjestif kalp yetmezliği 9 (%3,4), inflamatuvar barsak hastalığı 7 (%2,7), anjiyodisplazi 5 (%21,9) hastada görüldü. Gİ kanser 7 (%2,7) kolonda polip 17 (%6,5) hastada bulundu. 86 (%32,7) hastaya uygulandı. Elli üç hastada (%20,2) transfüzyon ihtiyacı Toplam 93 hastamız (%35,3) asemptomatiktir. Demir tedavisi peroral 178 (%67,7), intravenöz oldu. Demir tedavisi bir tedavi döneminde tamamlanan 108 (%67,7), birden çok ayrı dönemde tedavi alan 12 (%4,7) hastamız olmuştur.
Özet (Çeviri)
We retrospectively examined the data of 263 patients diagnosed with iron deficiency anemia (IDA) in developed or developing countries, especially in the pre-menopausal period, whose IDA diagnosis was confirmed between 2020 and January 2023, in the electronic file system and the e-Pulse system of those that are accessible. Age and gender are among the most important reasons that reduce the quality of work and life for a long time in women and in older ages for both genders. We wanted to investigate the symptoms, etiology, treatment methods and effectiveness of IDA in our own patient population. Hearth, admission symptoms, etiology research results, treatments and treatment effectiveness, additional diseases, anti-aggregant or anti-coagulant treatments were recorded. Hemogram (Hgb, Hct, MCV, MCH, leukocyte, neutrophil, platelet, RDW, Mentzer index, MPV, SD, STDBK, TS, Serum ferritin, CRP values were recorded at diagnosis. At the last visit, hgb, hct, MCV, RDW Mentzer index, platelet values were compared with those at diagnosis. Treatment methods and durations were effectively recorded. Weakness and fatigue were observed in patients (48.7%), while there were 93 (35.3%) asymptomatic patients. Gastrointestinal 128 (GI) symptoms were found in 47 patients (17.8%), menometrorrhagia in 8.4% (17 patients) of female patients, and 12.6% of 134 female patients aged ≤ 50 years. Benign diseases that cause iron loss from the GI tract or malabsorption include erosive gastritis; 84 (32.5%), hemorrhoids; 54 (20.5%), peptic ulcer; 9 (3.4%), H. pylori 15 (5.7%), esophageal varices 5 (1.9%), immune thrombocytopenia and hemophilia 6 (2.3%), antiplatelet and anticoagulant 42 (15.9%) ) gastrectomy and bariatric surgery were seen in 10 (3.8%) patients, congestive heart failure in 9 (3.4%), inflammatory bowel disease in 7 (2.7%), and angiodysplasia in 5 (21.9%) patients. GI cancer was found in 7 (2.7%) and colon polyps in 17 (6.5%) patients. It was applied to 86 (32.7%) patients. Fifty-three patients (20.2%) required transfusion. A total of 93 patients (35.3%) were asymptomatic. Iron treatment was peroral in 178 (67.7%) and intravenous in 178 cases (67.7%). We had 108 patients (67.7%) whose iron treatment was completed in one treatment period, and 12 (4.7%) patients who received treatment in more than one separate period.