Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi gastroenteroloji bölümündeki inflamatuvar barsak hastalarında cinsel yaşam kalite değerlendirmesi
Evaluation of sexual life quality in patients with inflammatory bowel disease in Dicle University Faculty of Medicine Department of gastroenterology
  1. Tez No: 674261
  2. Yazar: DELYADIL KARAKAŞ KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH UÇMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giriş ve amaç: İnflamatuar barsak hastalığı (İBH), relaps ve remisyonlarla seyreden barsakları etkileyen kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Hastalar genellikle cinsel aktif dönemdeki yaşlarda tanı almaktadırlar. Hastalığın seyri sırasında hastalık ve komplikasyonları, ilaçlar ve cerrahi yaklaşımlar gibi birçok etken hastaların cinsel fonksiyonları etkilemektedir. Bölgemizin sosyokültürel özellikleri gözönüne alındığında hastalar cinsel yaşam bozukluklarını ifade etmeyebilirler. Bu çalışmadaki amacımız inflamatuvar barsak hastalığı olan hastalarda cinsel hayat kalitesini araştırmaktır. Materiyal ve metod: Bu çalışmaya Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Gastroenteroloji kliniğine başvurmuş İBH' lı tanılı 42'i erkek ve 16'sı kadın toplam 58 hasta (yaş ortalaması: 34,2±10,1) ile 25'i erkek ve 20'si kadın (yaş ortalaması: 34,6±8,6) ve 45 sağlıklı gönüllü olmak üzere toplamda 103 kişi alındı. Hastaların 41'i ülseratif kolitli, 17'si crohn hastalığına sahipti. Hastaların sosyo-ekonomik durum, eğitim seviyesi ve medeni halini içeren demografik verileri, hastalık süresi, laboratuvar ve endoskopik verileri, tedavi bilgileri kaydedildi. Hasta ve kontrol grubundakilere Patient-Reported Outcomes Measurement Information System (PROMİS) cinsel yaşam kalite indeksi Türkçeleştirilerek anket olarak yönlendirildi. Bu ankete verilen cevaplara göre toplam puanı hesaplanarak cinsel yaşam kalite indeksi belirlendi. Bulgular: PROMİS anketi toplam puan ortalaması hem erkek hem de kadınlarda hasta grubunda (sırasıyla 29.8±7.4 ve 28.1±7.7) kontrol grubuna (sırasıyla 38.5±5.4 ve 34.8±11.6) göre düşük bulundu.
Özet (Çeviri)
Object: Inflammatory bowel disease is a chronic inflammatory disease affecting the intestines with relapses and remissions. It is generally diagnosed in the sexual active period. Factors such as disease and it's complications, drugs and surgical approaches can affect the sexual function of the patients. Considering the socio-cultural characteristic of our region, patients may not express sexual life disorders. In this study, our aim is to evaluate the sexual life quality in patients with IBD. Material and methods: Patients with IBD (n of males: 42, females:16) and control groups (m:25, f:20) in the Gastroenterology Clinic of the Dicle University were prospectively included in this study. The median age of the patients and control groups were 34,2±10,1 and 34,6±8,6 years respectively. In total, 103 patients were included. Of all patients, there were 41 patients with UC and 17 patients with Chron's disease. Demographic data including socio-economic status, education level and marital status of patients and duration of illness, laboratory and endoscopic data and treatment information were recorded. The PROMIS (Patient-Reported Outcomes Measurement Information System) sexual activity index was translated into turkish and asked to the patients as a questionnaire. The sexual life quality index was determined according to answers to this questionnaire. Signs: The mean total score of the PROMIS questionnaire was found to be lower in the patient group (29.8±7.4 ve 28.1±7.7 respectively) compared to the control group (38.5±5.4 ve 34.8±11.6 respectively) in both men and women.