Yaşlılarda refleksoloji uygulamasının konstipasyon üzerine etkisi
The effect of reflexology on constipation in the elderly
  1. Tez No: 388638
  2. Yazar: KIVAN ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN ZAYBAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu araştırma, yaşlılarda refleksolojinin konstipasyon üzerine etkisini incelemek amacıyla yapılmış deneysel bir araştırmadır. Araştırma, Manisa ili Manisa Belediyesi İsmail Muammer Cider Huzurevi ve Manisa Vakfı Dinlenme Evi'nde, Haziran 2012 -Şubat 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, araştırmaya alınma kriterlerine uyan, araştırmaya katılmayı kabul edip bilgilendirilmiş onamları alınan 25 yaşlı oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, Olgu Tanılama Formu, Bristol Dışkı Şekli Ölçeği, Roma III Fonksiyonel Kabızlık Tanı Kriterleri, Görsel Kıyaslama Ölçeği Formu ve Standart Günlükten oluşan Konstipasyon İzlem Formu kullanılmıştır. Yaşlılara her ayağa 15 dakika olmak üzere toplam 30 dakika refleksoloji uygulanmıştır. Refleksoloji her bir yaşlı için 4 hafta boyunca haftada 2 kez, toplam 8 seans olarak uygulanmıştır Yaşlı bireyler refleksoloji uygulama öncesi (4 gün), uygulamanın yapıldığı (25 gün) ve uygulama sonrası (4 gün) olmak üzere toplam 33 gün boyunca Standart Günlük ile izlenmiştir. Refleksolojinin konstipasyona etkisini belirlemede; uygulama öncesi, uygulama ve uygulama sonrasında elde edilen puan ortalamaları karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde; Wilcoxon İşaretli Sıra Testi, Varyans Analizi, Mann-Whitney U Testi ve Kruskal Wallis Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was planned as an experimental research study to examine the effect of reflexology on constipation in the elderly. The research was conducted at Manisa Municipality İsmail Muammer Cider Rest Home and Manisa Vakfı Rest Home between June 2012-February 2013. The research sample was comprised of 25 elderly individuals who met the research criteria and gave their informed consent to participate. Case Description Form, Bristol Stool Chart Scale, Roma III Functional Constipation Diagnostic Criteria, Constipation Follow-up Form consist of Visual Comparison Scale Form and Standard Diary were used in data collection. Reflexology was applied for a total of 30 minutes in feet for a period of 15 minutes in each feet. Reflexology was administered to each the elderly individuals twice a week, for a total of 8 sessions in four week. The elderly individuals were monitored four days before the administration of reflexology, the days when administered (25 days) and the days after administration (4 days) for a total of 33 days with a Standard Diary. Reflexology determining the effect of constipation, the days before administration, administration and the days after administration obtained mean scores were compared. In the data analysis Wilcoxon Signed Ranks, Repeated Measures, Mann-Whitney U Tests and Kruskal Wallis Tests were used. It was determined that there was a statistically significant increase in mean number of bowel movements, amount of feces and consistency of feces mean score (as feces consistency score increases the consistency decreases); decrease in straining mean score and completely evacuating mean score on the reflexology administration days from the pre-administration scores (p0.05).