Doğu Akdeniz Yöresi iklim koşullarına uygun sera tiplerinin geliştirilmesi üzerine bir araştırma
Design of plastic covered greenhouses for East Mediterranean region of Turkey
  1. Tez No: 38865
  2. Yazar: HANİFİ TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YILDIRIM KUMOVA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz Ülkemizde mevsimlik meyve ve sebze tüketim miktarları büyük değişiklikler göstermekle birlikte, genel olarak yaş sebze ve meyveye karşt tüketim talebi yüksek düzeyde olmaktadır. Yaş sebze talebinin devamlı artış göstermesi dört ana etkene bağlı bulunmaktadır. Bu etkenler nüfus artışı, yaş sebze ve meyvenin beslenme açısından öneminin daha iyi anlaşılması, dış satımdaki gelişmeler, bireylerin gelir seviyesinin yükselmesidir. Belirtilen bu etkenlerin etkisiyle son yıllarda sebze tüketim taleplerinde yıllık olarak % 10-15 kadar artışın gözlendiği söylenebilir. Talebin artması sonucunda sebze fiyatlarında ortaya çıkan yükselmeler sebze ekim alanlarının gelişmesini ve üretimi teşvik etmektedir. Yaş sebze fiyatlarının yüksek olması yetiştiricileri üretim dönemi dışında da tarım yapmalarına zorlamaktadır. Mevsim dışı sebze üretimi ise yetiştirme ortamını kontrol altında tutabilecek bitkisel üretim yapılarının ( seraların ) gelişimine neden olmaktadır. Bu araştırmada Doğu Akdeniz Yöresi seracılık işletmelerinde seraların yapısal yönden mevcut durumları saptanarak, seraların gelişme olanakları incelenmiş ve yörenin iklim koşullarına uygun farklı yapılarda 5 plastik örtülü sera ile bir cam sera planı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In Turkey, consumption of fruit and vegetable is varied by seasons, generally the level of demands to fruit and vegetable is high. There are four main factors affecting the demands of fresh vegetable which are, increase in population, understanding importance of fresh fruit and vegetable in nourishment, improvements in exports and raising of in come. It can be said (declared) that annual consumption of vegetable is increased as 10 to 1 5 percent by the effects of those factors. As a result of increased demand, prices of vegetables are increased and these encourage more production and development of planting areas. Because of the high prices, producers are forced (pushed) for sowing in extra seasons. This extra - production, leads to the improvement of the controlled medium which is called greenhouse for growing plants. In this study the development possibilities of greenhouses was investigated by determining the construction aspects of greenhouse designed for east Mediterranean. For this purpose five plastic film greenhouses and one glassed greenhouse were designed under different climatic conditions.