Toprakkale-İskenderun Otoyolu güzergahındaki heyelan problemlerinin araştırılması
  1. Tez No: 38866
  2. Yazar: ADNAN CELAL TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AZİZ ERTUNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
öz Son yıllarda, ülkemizde otoyolların projelendirilmesi ve inşaasına büyük önem verilmiştir. 1992 yılında yaklaşık olarak otoyolun bir kilometresini ortalama 5-10 milyar TL'sına mal olduğu göz önüne alınırsa, bu konunun ülke ekonomisi için oldukça maliyetli bir iş olduğu görülür. Bu nedenle ülkemizde, projelendirilen otoyolların güzergah tespiti yapılırken, inşaat sırasında çıkabilecek problemlerin önceden ve ayrıntılı olarak ele alınması ve incelenmesi gerekmektedir. Her mühendislik projesinde olduğu gibi, proje maliyetinin düşük ve projenin emniyetli olması ve uzun süre kullanılabilmesi için özellikle otoyollarda jeoteknik çalışmalara önem verilmelidir. Bundan dolayı, otoyollardaki sorunlu güzergahların, yamaç ve şev stabilitesi analizleri oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada Toprakkale-İskenderun otoyolunun IV. kesiminde, Km:24 1+600-800 m. lokasyonunda Çankaya heyelanları olarak adlandırılan sorunlu bölge araştırılmıştır. Birinci aşamada, arazi çalışmaları ile birlikte sahanın jeolojik konumu belirlenerek basit arazi deneyleri, süreksizliklerin ölçülerek incelenmesi ve tanımlanması, bunların değerlendirilerek stabiliteye etkileri araştırılmıştır. İkinci aşamada; çeşitli şev stabilitesi analiz yöntemleri kullanılarak, su seviyesi değişkenliği ve deprem etkisi göz önünde tutularak şev stabilitesi analizleri yapılmış ve sonuçlan değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
IX ABSTRACT In the last years, the projects and the construction of the motorways in our country has been given a big importance, if we think about that in 1992 the average of building 1 km. motoway was 5 to 10 millions, we'll understand that it is causing a big expence to the national economy. With this reason, while establishing the route or the motorways, the problems which might come up through the construction has to be researched in a detailed way. In every engineering project, both make a secure project which can be use for a long time and to keep the finance of the project low, it is especially needed to give the geotecnic (researchs) works of the motorways a big importance. There for the problem routes on the motorway, the slopes stabilities are carriying a big importance. In this study, at the 4* section of the Toprakkale-îskenderun motorway, location of Km 241+600-800 m. the landslides which has been called Çankaya and the reasons of them has been researched. In the first level, area work simple area researc measuring and examine the joints in detail and by evaluating this their effects to the stabilitation has been research. In the second level, by using different stability analysis methods, and by keeping the water level variation and the earthquake effects in sight the slope stability analysis has been done and the results has been evaluated.