Etnoarkeolojinin Anadolu'da uygulanabilirliği
The aplicability of ethnoarchaeology in Anatolia
  1. Tez No: 235213
  2. Yazar: AYTEKİN KALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 623
Özet
Bu çalışmanın amacı, insanoğlunun ?günümüz kültürleri? ile ?geçmiş kültürleri?ni inceleyen etnoloji ve arkeoloji bilimlerinin sentezi sonucu ortaya çıkan etnoarkeolojinin Anadolu'da uygulanabilirliğini incelemektir.Çalışmanın giriş bölümünden sonraki birinci bölümünde etnolojinin tanımı, konusu, tarihsel gelişimi ve ülkemizdeki gelişimi, ikinci bölümünde arkeolojinin tanımı, konusu, tarihsel gelişimi ve ülkemizdeki gelişimi ve üçüncü bölümünde etnoarkeoloji, tanımı, tarihsel gelişimi ve ülkemizdeki gelişimi ele alınmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde ise Anadolu'da gerçekleştirilen etnoarkeoloji araştırmaları ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır.Anadolu'da coğrafi bölgeler, yüzey şekilleri, iklim, yağış, bitki örtüsü gibi birçok faktör bakımından birbirinden ayrılırken, aynı coğrafi bölge içinde de birçok farklı kültürel doku dikkati çekmektedir. Özellikle kırsal olarak adlandırılan yörelerde yaşayan tecrit edilmiş topluluklar, politik, sosyal ve ekonomik yapılarını uzun yıllar boyunca korumaktadırlar.Bu durum Anadolu'da gerçekleştirilen etnoarkeolojik çalışmalara uygun imkanlar sunmaktadır. Anadolu'nun özellikle, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin tamamına yakın bir bölümü, İç Anadolu Bölgesi'nin seyrek nüfuslu birçok yöresi, Akdeniz ve Karadeniz Bölgesi'nin deniz seviyesine yakın sınırlı alanları dışındaki habitatlar ile Batı Anadolu'nun kıyı şeridindeki kırsal yerleşimler ve iç bölümlerin yüksek kesimlerinde yaşayan topluluklar, etnoarkeolojinin Anadolu'da uygulanabilirliğine önemli ölçüde veri sağladıkları gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
While ethnology examines living cultures, archeology, one of the disciplines of social sciences, aims to understand past cultures. The purpose of this study is to investigate the applicability of ethnoarcheology in Anatolia.The outline of this study is as follows: After introduction chapter, chapters one, two and three examine the definition, historical development, and national development of ethnology, archeology and ethno archeology respectively. Chapter four explores the etnoarcheological studies conducted in Anatolia.The geographical regions in Anatolia, topography, climate, rain there are differences between each other. In the same geographical region there are different cultures. Especially in the country site, communities save political, social, economical structures for along time. These situation possibilities to the ethnoarchaeological works in Anatolia. Especially in Anatolia, East and Southeast Anatolia, Central Anatolia, low population areas, Mediterranean and Black Sea region habitats and far away from the coastal region and Western Anatolian coasts rural settlements and the communities living in the high lands of intern sites. Show that ethnoarcheology can be practiced in Anatolia.