Yaşlı bireylere bakım verenlerin bakım verme yükü, aldıkları sosyal destek ve stres durumlarının incelenmesi
Investigation on burden of care giving on caregivers of the elderly and stress factors and social support they receive
- Tez No: 388653
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ÇİÇEK FADILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Hemşirelik, Geriatrics, Nursing
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geriatri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu araştırma yaşlı bireylere bakım verenlerin bakım verme yükü, aldıkları sosyal destek ve stres durumlarının incelenmesi amacıyla yapılan tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma, Ekim 2011-Eylül 2013 tarihleri arasında Manisa Merkez Efendi Hastanesi ve Bornova Belediyesi Evde Bakım Birimlerinde yürütülmüştür. Araştırma örneklemini basit rastgelei örnekleme yöntemi ile seçilerek, aileye bakım veren ve yaşlıyla birlikte yaşayan 168 kişi oluşturmuştur. Araştırma verileri aileye bakım veren bireyler ve yaşlılardan onay alındıktan sonra araştırmacı tarafından ev ziyareti yapılarak toplanmıştır. Araştırmanın yapılabilmesi için Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Bilimsel Etik Kurulu?ndan, Manisa İl Sağlık Müdürlüğü?nden ve ölçek için yazardan izin alınmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16.0 programı kullanılmıştır. Yaşlıya bakım verenlerin %77.40?ı evli ve %89.30?u kadındır. Yaşlı bireylerin yaş ortalaması 76.72±7.00 ve %56.00?sı kadındır. Bakım verenlerin bakım yükü puan ortalaması 40.20±15.40?tır. Korelasyon analizi sonuçları incelendiğinde; bakım yükü puanı ile stres indeksi puanı arasında pozitif yönde anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. Bakım veren bireylerin bakım yükünün ve stres durumunun azaltılması, geriatri alanında uzmanlaşmış hemşirelerin bakım veren bireylere sağlayacağı eğitim ve sosyal destekle mümkündür.
Özet (Çeviri)
This is a descriptive and cross-sectional research which has been implemented in order to investigate the burden of care giving on caregivers of the elderly, social support that has been taken by them and their situation of stres. The research has been implemented between October 2011 ?September 2013 in Manisa Merkez Efendi Hospital and Bornova Municipal Government Home Nursing Units. The Research sample consists of 168 people who provide care to families and live with the elderly, selected by simple random sampling method. Research data were collected by the researcher by visiting homes after the confirmation of family care givers and elderly. The necessary permissions were granted from the author for the scale used, Ege University Faculty of Nursing Ethics Comittee and Manisa Provincial Health Directorate. SPSS 16.0 were used for the evaluation of data. % 77.40 of the caregivers who provide care to elderly are married and % 89.30 are women. The mean of elderly age is 76.72±7.00 and % 56.00 of these individuals are women. The mean of the care giving point fort he care givers is 40.20±15.40. When the correlation analysis results are evaluated it is established that there is a positively meaningful relation between care giving point and stres index. It is possible to reduce the care giving burden and stress of the care givers with the trainings for the caregivers, provided by nurses on geriatrics to care givers and social support.